| Zbrodozz70 a întrebat:

Vă rog frumos, cine ma poate ajuta urgent!
Am un proiect de făcut la TIC despre "Coordonate intr o reprezentare grafica sub forma de retea", am cautat peste tot și nu am găsit absolut nimic, sunt în primul an de facultate, de asta depinde nota mea la examen!
Va rog din inima sa ma ajutați!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La ce facultate esti?
Ce ati facut apana acum la TIC?
(sunt foarte importante aceste informatii pentru a stabili daca te ajuta sau NU ce am indicat mai jos)

Nu stiu sigur, DAR cred ca e vorba despre stabilirea unei origini (de unde se pleaca) si a unui sistem de coordonate (perechi de coordonate) (x, y) cu ajutorul carora poti stabili/localiza cu exactitate pozitia oricarui obiect in aria acoperita de acea retea de coordonate.
Cam ca in cazul trasarii unui grafic pe hartie milimetrica, daca vrei.

Uite, am si gasit intre timp ceva care sa iti indice grafic despre ce vb.
Si explicat la nivel de clasa a 4-a.

https://www.youtube.com/watch?v=zrUU_zHDid4

PS: Coordonatele pot fi si polare (ai un punct oarecare, pe care il unesti cu originea sistemului, prin segmentul r, si un unghi theta, ce reprezinta unghiul dintre acea dreapta si axa orizontala ),

nu doar carteziene (o origine O, si 2 axe perpendiculare x si y).

Insa daca se specifica retea, cred totusi ca se refera doar la coordonate carteziene.

PS: acest lucru a avut si are o aplicabilitate extrem de mare in toate jocurile video.
Fara stabilirea unei retele de coordonate controlate de o matrice, ar fi imposibil de stabilit unde are voie sa se miste personajul, si unde nu.

Răspuns utilizator avertizat