| Diablo15 a întrebat:

Va rog frumos ii puteti spune ce trebuie sa invat pentru examenul de capacitate de anul acesta in general pe scurt sa-mi dau seamama si eu?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu crezi ca te-ai trezit cam tarziu sa inveti? Nu de alta, dar maine, luni, e prima proba: cea de romana.

| Veverita a răspuns:

Pai la romana ar trebui sa stii valorile morfologice, propozitiile alea subiectiva, prediactiva...trasaturile genului liric, epic,ale nuvelei,basm,fabula,pastel, schita, despartirea cuvintelor in silabe.ar trebui sa stii si ceva nuvele de exemplu popa tanda, sa stii cate un exemplu din fiecare specie literara.si trebuie sa stii trasaturile textelor nonliterare cum ar fi stirea, anuntul publicitar articolul de ziar,.si la mate...tot! ca nu sti ce exercitii primestisad