| MereuVisatoatare16 a întrebat:

Va rog frumos sa imi dati si mie link-uri cu facultati fara bac.
Am citit pe net ce facultati exista fara bac si erau vreo 4 doar ca acum nu le mai gasesc.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Au existat pentru cateva luni pana cand (surpriza) s-a prins lumea ca erau ilegale.

Oricum nu te inscriau nici alea efectiv, inscrierea presupunea inrolarea la un program de pregatire pentru bac, dupa dadeai bacul, il luai..si apoi incepeai facultatea propriu zisa.

Legea educatiei nu permitei inscrierea la studii universitare fara diploma de bacalaureat.

| Yurisa a răspuns:

Nu exista asa ceva. Mediul academic se pare ca nu e pentru tine. Incearca altceva

| MereuVisatoatare16 explică (pentru Yurisa):

Nu e prntru mine? Stii tu? Am 8, 95 si 8, 80 la cea de a treia materie am avut o problema la subiect! Nu vorbi daca nu stii.

| Yurisa a răspuns (pentru MereuVisatoatare16):

Chiar nu te-am intrebat si nu imi pasa ce note ai tu

| Salontanul a răspuns (pentru MereuVisatoatare16):

De anul asta nici la scolile postliceale nu se mai poate merge fara bacalaureat. Daca te inscrii la examen (daca perioada de inscriere incepe inaintea Bacalaureatului, cum este la institutiile militare) esti obligat ca pana la examen sa aduci diploma de Bacalaureat. Asta este valabil doar pentru cei care termina liceul (colegiul) in anul acela. Daca a terminat anul trecut trebuie sa aiba diploma sau nu se inscrie.

| cosmin1324 a răspuns:

Exista facultati la care nu se tine cont de nota de la bac, sau se tine putin dar acolo dai un examen de doua ori mai greu ca bacul ca sa intri.

| Lion56 a răspuns:

Nu exista facultati fara bac, doar postliceale.