| heavymetal a întrebat:

Va rog lamuriti-ma si pe mine. Nu inteleg care e treaba cu media finala de la bac. Intra si competentele digitale, sau probele orale la romana si engleza? Multumesc happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probele care sunt doar cu admis / respins sau calificative nu intra

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media de BAC se calculează doar cu notele de la probele SCRISE, fără competenţele digitale şi lingvistice!

ÎNAINTE de probele scrise vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Toate cele bune.

| Cameliapantiru a răspuns:

In media finala de bac nu intra notele/calificativele de la competente digitale, si nici cele de la proba orala de romana si engleza, ci doar cele trei probe scrise: limba romana, proba obligatorie a profilului(matematica/istorie) si proba la alegere a profilului(material pe care o alegi tu: fizica/chime/informatica/biologie/ geografie/psihologie/sociolgoie/ filozofie/logica/economie). Succes si o seara faina!