| euuuu4096 a întrebat:

Va rog mult imi spuneti si mie cum se afla raza cercului circumscris intr-un triunghi isoscel ABC daca AB, AC=16 radical din 5cm, iar BC=32cm.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Raza cercului circumscris intr-un triunghi(orice tip de triunghi) se afla din formula:
R=(a*b*c)/(4*S), unde:
R- raza cercului circumscris
a,b,c- lungimile celor trei laturi
S- aria triunghiului
Acum ca ti-am dat formula asta, poate vei zice: dar cum calculez aria triunghiului? Iar eu iti voi spune: cand stii cele trei laturi ale unui triunghi, poti calcula aria triunghiului cu Formula lui Heron care este urmatoarea:
S= radical din urmatorul produs p*(p-a)*(p-b)*(p-c), unde a, b, c sunt lungimile laturilor triunghiului, iar p este semiperimetrul(adica p=(a+b+c)/2).
Acum cu formula lui Heron calculezi aria S, iar dupa ce ai aflat-o, o folosesti in formula razei cercului circumscris R=(a*b*c)/(4*S) si s-a terminat problema. Tie iti ramane doar sa pui valorile lui a, b si c in formulele date de mine. Bafta!

| euuuu4096 explică (pentru didiDia):

Stiu de formula lui heron si mersi mult pentru formula razeii

| didiDia a răspuns (pentru euuuu4096):

Cu placere.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti afla invatand cursurile predate la scoala! Lasa vrajeala de doi lei, si pune mana pe carte. Doar n-o sa iei nota de trecere pe stiinta mea laughing

| euuuu4096 explică (pentru anonim_4396):

Stiu dar asta e o tema pentru pregatire si o stiam dar am uitat-o si de asta am intrebat aici...laughing... oricum mersii si ai dreptate dar chiar imi trebuie acea formula pentru ca altfel nu pot sa rezolv intreaga problena

| euuuu4096 explică:

BC=32 cm scuzati-ma