| anonim_4396 a întrebat:

Va rog recomadati-mi si mie niste carti care sa ma ajute sa:
-ma dezvolt personal
-sa imi dezvolt vocabularul
-sa invat sa ma comport cu fetele( sa iubesc)
-tot ce tine de psihologie( sa aflu cum functioneaza creieru)

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Iesi in lume si intalneste oameni, e singurul mod in care o sa iti dezvolti abilitatile sociale.

Cartile alea din pacate sunt de facut bani pentru autori, nu te invata nimic practic. Am intalnit prea multi oameni, mari amatori de carti din alea care se comportau ca niste curci incaltate din simplul motiv ca se chinuiau sa aplice ce au citit pe acolo si erau penibili.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Imi pare rau, dar nu prea am cu cine sa ies, eu incerc sa cunosc tipe dupa site-uri de socializare. Cerc de prieteni nu mai am, asta e generatia, nu ma pot conforma cu ea, am ajuns la o varsta singur, e trist. Acum nu te supara, dar eu am nevoie sa citesc. Inteleg ce spui ca trebuie sa conversez des, dar ce crezi n-am cu cine. Sa ma cheme prieteni in club? nu mercii, nu mai exista oamenii care doresc sa socializeze la o cafenea ceva, mai bine ma nasteam in ani 50.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar orice carte de dezvoltare buna este potrivita, cam toate zic acelasi lucru, toate iti dezvolta vocabularul.
Dar din ce am citit si am recitit, mereu m-am intors la aceste doua carti:

Puterea rezentului - Eckhart Tolle;
Nimic nu este atat de grav - Rafael Santandreu