| Mistik a întrebat:

Va rog sa imi explicati si mie etapele pentru a egala reactiile chimice.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Pai, in primul rand, scrii reactia. apoi, verifici cati atomi de C, sa zicem, ai in partea stanga si tot atatia trebuie sa ai si in dreapta. Daca nu sunt tot atatia, afli cel mai mic multiplu comun al celor doua numere si pui in fata substantei care contine C un 3, un doi, depinde. ca sa iti dea tot atat cat ai si in drepata. Daca atomul respectiv apare in mai multe substante faci adunari, adica la prima pui de exemplu 2 si la cealalta nimic, dar lucrul asta trebuie sa il faci cu fiecare atom in parte. Nu e chiar atat de greu.

8 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Numeri ce e inainte de egal, adica ce intra in reactie si ai grija sa iasa tot atata.

| medex3 a răspuns:

În cursul reacţiilor chimice, masa produşilor de reacţie trebuie sa fie egală cu masa reactanţilor.

Legea arata faptul ca într-o reactie chimică nu se creează şi nu dispar atomi, ci ei se "rearanjează" formând compuşi noi.

Ex: Fe + 2HCl → FeCl2 + H2

| Pure.Sunshine a răspuns:

În egalarea reacţiilor redox se parcurg următoarele etape:
- scrierea formulelor reactanţior şi produşilor de reacţie
- marcarea elementelor care – şi modifică numărul de oxidare
- bilanţul electronic pentru egalarea numărului de electroni cedaţi şi acceptaţi,
adică stabilirea coeficienţilor de bază ai reacţiei
- bilanţul atomic = completarea cu coeficienţi a ecuaţiei chimice, ţinând seama
de conservarea numărului de atomi.

| andre999 a răspuns:

In primul rand scrii ecuatia reactiei chimice ex : Al+H2SO4=Al(SO4) + H2
apoi vezi ce valenta are fiecare element Al are valenta 3 deci coboara in dreptul grupari (SO4) iar valenta grupari sulfat este 2 si coboara in dreptul Al.
adica Al+H2SO4 =Al2(SO4)3 +H2
apoi numeri cat aluminiu avem in prima pai 1 in a doua 2 deci punem in prima un 2 apoi cate grupari sulfat avem in prima 1 in a doua 3 deci punem in 3 in prima in fata acidului sulfuric. Apoi numaram hidrogenul cat avem in prima 6 (3*2) si in a doua doar 2 deci punem un 3 in fata H2.
La final trebuie sa ai 2Al +3H2SO4=Al2(SO4)3 + 3H2.

| alina_8632 a răspuns (pentru andre999):

Waw chiar par usoare cand cineva mi le explica asa mura in gura si care stie sa explice nu ca profu meu dăăăă.

| AnNéVidoff a răspuns (pentru andre999):

Du-te ma esti tare rau! gg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andre999a avut cea mai buna explicatie.si pe mine m`a ajutat mult si ii multumesc enorm >big grin

| AnNéVidoff a răspuns:

Andre esti super