| valyxux a întrebat:

Cum se masoara inaltimea unui triunghi oarecare (h)?
Profesorul a explicat, dar nu foarte bine. Si nici nu a facut demonstratie la tabla.
Va rog, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Vreausastiu a răspuns:

Inaltimea este perpendiculara pe o latura si are celalat capat in varful opus laturii :X

| Sami4041 a răspuns (pentru Vreausastiu):

Si cum se calculeaza?

24 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

N-am mai facut de vreo 3 ani geometrie, insa imi amintesc ca inaltimea triunghiului echilateral este latura ori radical din 3, totul supra 2. La celelalte tipuri de triunghiuri nu stiu cum se calculeaza, cred ca trebuie sa duci vreo perpendiculara thinking

| sy46 a răspuns:

Latura radical din 3 totul pe 2

| Bijan_Daniel_2001 a răspuns (pentru sy46):

Aia este la triunghiul echilateral...

| sy46 a răspuns:

Nu e cu latura radical din 3 totul pe 2; imi cer scuze.Aceasta formula se aplica in triunghiurile echilaterale.
Poate ar fi ajutat sa postezi si contexul unei probleme selectate de tine sau daca ati facut la clasa o problema, din culegere.
Inca odata, imi cer scuze de greseala comisa.

| gabimaris a răspuns:

Ideal ar fi sa soliciti o explicatie suplimentara profesorului, este obligat sa ti-o ofere pentru ca este platit pentru asta!

| unu a răspuns:

Inaltimea este perpendiculara dusa dintr-un punct al triunchiului pe latura opusa. Pentru a determina valoarea inaltimii poti sa folosesti functiile trigonometrice (sin cos tg ctg), dar in cazul asta trebuie sa cunosti cel putin valoarea unui unghi a a 2 laturi. Daca cunosti aria si o latura, iarasi poti sa o determini. Sant mai multe metode de deretrminare. La triunghiul echilateral intaltimea este latura x radical din 3, totul supra 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai no nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Formula lui Heron: A = rad(p(p-a)(p-b)(p-c)), unde:
A - aria triunghiului
rad - radical
p - perimetrul triunghiului
a, b, c - laturile triunghiului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latura triunghiului ori rad in 3 totul pe 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirela cauta pe internet eu nu stiu inca dar daca am nevoie caut pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mu stiu cujmm sa fac cas prost la mate zau rau de tot

| elenna01 a răspuns:

Sa folosesti formula lui heron de unde afli aria si folosesti formula normala a ariei adica baza ori inaltime supra2.si inlocuiesti si afli inaltimea

| Musat_Andrei_1998 a răspuns:

Cateta x Cateta \ Ipotenuza (cateta ori cateta supra ipotenuza)

| Eigei a răspuns (pentru Musat_Andrei_1998):

Produsul catetelor supra ipotenuza, asta e formula inaltimii in triunghiul dreptunghic, nu in triunghiul oarecare. rolling on the floor))))

| missm_2901 a răspuns:

Păi. cunoşti lungimile laturilor, da?
ai învăţat teorema lui Pitagora, da?
dacă daaa... fii atent: duci lungimea dintr-un vârf pe latura opusă şi se formeaza doua unghiuri de 90 de grade în două triunghiuri diferite.
iei fiecare trunghi în parte şi îi aplici teorema lui pitagora înalţimii.
spre exemplu ai triunghiul ABC cu înalţimea AH.
baza, adica BC se imparte in 2 segmente, unu este x si altul este BC-x
AH^2 în triunghiul ABH = AB^2-x^2
AH^2 în triunghiul ACH = AC^2-(BC-x)^2
apoi formezi sistem şi-ţi da. sigur. garantat. smug
^2=la puterea a doua.
sper că ai înţeles.

| missm_2901 a răspuns:

1. ce-am rezolvat eu acolo e pe un triunghi oarecare.
2. altă metodă chiar nu cunosc. straight face când vă zice profu' să-mi explici şi mie cum a făcut că nu ştiam că mai e şi alt mod. laughing

| haYsa a răspuns:

Inaltimea intr'un triunghi oarecare se calculeaza astfel[dau un exemplu ca sa intelegi mai usor]:
Fie triunghiul ABC(oarecare).
AB=3;
AC=4;
BC=5;
Afla inaltimea dusa din A pe BC.

Primul pas: Calculezi perimetrul.
P=3+4+5=12

Pasul doi: Calculezi semiperimetrul.
SemiP= Perimetru/2=12:2=6

Pasul trei: Formula h.
BC x h/2 = SemiP
5 x h/2 = 6 Produsul mezilor = Produsul extremilor.
5h=12=>h=12/5
h=2,4

| roxutzaelena a răspuns:

82.78.197.97/sc5roman/mate/Geometrie/liniiImp.html‎

| Florin_Floryan_1997 a răspuns:

Care imi zice si mie raspunsul la aceasta problema plss funda
piramida reg VABCD are toate muchiile 12cm. a)lungimea inaltimii piramidei.

| andreiutzuuuuu a răspuns:

Daca e triunghi oare care si ii duci inaltimea, asta inseamna ca inaltimea este si mediatoare (formeaza unghi drept)si de acolo aplici teorema inaltimii sau teorema lui pitagora.winking bafta

| valyxux explică:

Scuze dar e pentru clasa a 6 -a si e tringhi oarecare.

| marenicarescu a răspuns:

Buna.Imi spune si mie careva cu ce se masoara inaltimea unui triunghi oarecare? va rog happy

| stefan123gurita a răspuns:

Triunghiul ABC : AD inaltime.
AD egal AB ori AC supra BC.