| KaRy a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva. Voi cum ati comenta/argumenta urmatorul citat: „ ...pentru taranul nostru pamantul nu e obiect de exploatare, ci o fiinta vie, fata de care nutreste un sentiment straniu de adoratie si de teama".(Lauda taranului roman-discurs Liviu Rebreanu).
Ideea este ca am scris ceva dar vreau si alte pareri pentru ca am ramas in pana de idei big grin Funda+voturi! Multumesc.
Orice raspuns e bine venit.

6 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Este foarte adevarat! mi-a placut foarte mult! m-am emotionat.
stiu, cam simplu dar si eu am ramas in pana de idei.

| KellyGreen a răspuns:

Cum sa nu...ai scris de nu mai poti. Tu draguta mea ai cap ca sa nu te ploua in gat? Mai pune tu caputu ala frumos al tau la contributie.

| KaRy explică (pentru KellyGreen):

Draga Peyton am scris ca doar nu astept de la nimeni sa-mi scrie un ditamai comentariul.Am vrut doar cateva idei care sa ma ajute. Dar daca nu aveai chef puteai pur si simplu sa eviti intrebarea, nu sa scrii niste comentarii inutile.

| KellyGreen a răspuns:

Nu am scis ceva inutil dar in regulamentul TPU scrie foarte clar ca aici nu se pun intrebari legate de temele pe care le avem la scoala.

| NoChanceForUs a răspuns:

Liviu Rebreanu...Ion...al dracu' dobitoc!
Cum poți mă să spui că pământul este o fată dezbrăcată, cum?!
Cum dracu să ai fetișuri cu pământul, să te exciți când vezi pământ? Educația...hamsteru' măsii de educație!

| AlyKuTza a răspuns:

Pentru omul de la tara pamantul reprezinta obiectul muncii, datorita pamantului el se hraneste pe el si familia sa, insa pentru un om de la oras pamantul reprezinta ceva murdar, dar de fapt el nu stie ca din acel ceva murdar mananca si el uneori