| Brrianna a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa rezolv problema aceasta.happy

Scrieţi definiţia completă a subprogramului numar, cu trei parametri, care primeşte prin intermediul parametrului n un număr natural format din cel mult 9 cifre, iar prin intermediul parametrilor c1 şi c2 câte o cifră nenulă; subprogramul retunează numărul obţinut prin înlocuirea în numărul primit prin parametrul n a fiecărei apariţii a cifrei c1 cu cifra c2. Dacă c1 nu apare în n, subprogramul returnează valoarea n.
Exemplu: pentru n=12445, c1=4 şi c2=7 valoarea returnată va fi 12775.

Dau FUNDA!:*

Răspuns Câştigător
| Crisa_4844 a răspuns:

#include
using namespace std;
int numar(int n, int c1, int c2)
{int r=0, ca=1;
while(n)
{ if(n%10==c1)r=c2*ca+r;
else r=(n%10)*ca+r;
ca=ca*10;
n=n/10;
}
return r;
}
int main()
{int n, c1, c2;
cin>>n;
cin>>c1>>c2;
cout

1 răspuns: