| Dragutzica2002 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, trebuie sa prezint un portofoliu la educatie civica si imi trebuie un discurs demagogic sau un exemplu de discurs demagogic.va rog sa ma ajutati nu gasesc nicaieri! PLSS DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cauta in "O scrisoare pierduta" de Caragiale, discursul lui Agamita Dandanache. Parca tin eu minte ca era prin actul II.

| anad a răspuns:

Cel mai demagogic discurs pare a fi al lui Take Farfuridi concurat de Nae Catavencu si de Agamita Dandanache in "O scrisoare pierduta" scrisa de Caragiale.
Un alt personaj din categoria demagogilor este Stanica Ratiu din romanul "Enigma Otiliei" de George Calinescu.