| YoNuuT a întrebat:

Va rog traduceti-mi si mie asta...
Pentru cei ce stiu engleza. (nu cu translator) Dau funda.

Topsite is a term used by the warez scene to refer to underground, highly secretive, high-speed FTP servers used by release groups and couriers for distribution, storage and archiving of warez releases.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

A tradus cu translator mr sunmetal11

topsite (ca mai buna pagina de web) e un termen untilizat de warez scene (warez este numele comunitatii care se ocupa cu asta, scene inseamna ca sunt cele mai noi "proaspat" aparute), ca sa denumeasca serverele de FTP subterane, foarte secrete si de viteza mare (FTP = File Transfer Protocol, e un sistem client server asemanator cu web-ul (http = hyper text transfer protocol) dar orientat NUMAI pe transfer de fisiere), servere folosite de grupuri de release (NU este eliberare, cel mai bun cuvant in romana e "lansare" sau "emitere", adica pun pe net un film) si de curieri (de asta nu am mai auzit pana acum, de ce ar lua cineva de pe net si apoi le-ar pune la curier? ) pentru distributia, stocarea si arhivarea de "warez releases" (am explicat ambele cuvinte mai sus)

presupun ca tu ai vrut o traducere in romana neaosa (pentru cei care nu stiu pic de engleza), insa sunt prea multi termeni specializati care sunt cunoscuti numai in piraterie

3 răspunsuri:
| sunmetal11 a răspuns:

Topsite este un termen folosit de catre o comunitate subterana si foarte secreta, grupuri care elibereaza si grupuri care distribuie protocolul de transfer de fisiere de mare viteza, depoziteaza si arhiveaza stiri de pe un software copiat ilegal.

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

M-am razgandit, POT sa traduc in cateva cuvinte in romana neaosa, pentru ca in loc sa iti traduc, iti explic

Warez este sistemul de distributie piratata care este VARFUL piramidei, mai exact orice chestie noua apare prima oare la ei, abia apoi apar pe alte sisteme de distributie (t0rrentz, usenet, etc.)
de ex. a aparut filmul Avengers, filmat cu, camera video in sala, azi a fost lansarea, ei bine, in cateva ore apare pe warez si poti sa il iei

si sunt cei care chiar fac bani din asta, cum?
destul de simplu, au niste site-uri de pe care ajungi la niste link-uri cu fisiere (care pot fi pe FTP), dar, ca sa ajungi la link-uri trebuie sa apesi pe o tona de bannere, altfel nu poti sa iei nimic

iar fiecare chestie e arhivata pe bucatele (la arhivare poti sa specifici asta) si deci, ca sa iei ceva trebuie sa te chinui sa iei TOATE fisierele arhiva (fiecare fisier cu bannerele lui) si e o masocheala totala

pe vremuri am incercat asa ceva, insa la cata bataie de cap era (plus pericolul ca te poti umple de virusi) plus faptul ca unii au dar eu NU am un fetish relativ la "scene" (vreau sa vad cel mai nou film sau nu ma mai intereseaza) asa ca am lasat-o balta

sper ca acum ai inteles... mai bine tongue

| Legion7X a răspuns:

Topsite este un termen folosit de către grupul WAREZ SCENE pentru a se referi la servărele ascunse extrem de secretoase, de viteză superioară FTP folosite de către grupurile și mesageri lansare pentru distribuire stocare și arhivare de emiteri Warez