| marinteodora a întrebat:

Va rog urgent puteti sa imi spuneti din ce basm este fragmentul:
"pentru a scapa de o primejdie eroul arunca un pieptena care se preface intr-o padure "dau funda si multe multe voturi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este din "Tinerete fara de batranete si viata fara de moarte", cules de Petre Ispirescu. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Fragmentul face parte din basmul "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte", de Petre Ispirescu.

| Evolution a răspuns:

Cred că este din Prâslea cel Voinic şi Merele de Aur sau Harap Alb..., cred că prâslea thinking ( nu ştiu sigur dar cunosc fragmentul, l-am citit vara trecută dar am uitat în ce basm era)

| Diiiiaaaa a răspuns:

Auch! adica tu ii intrebi pe altii pentru tema ta? acum inteleg