| bombonyka12 a întrebat:

Va roggggg plss ma puteti ajuta cu vea ok am sa va spun ce am de facut:X:X:X:Xam de facut pana marti sa demonstrez ca balul pomilor de dimitrie anghel este o opera lirica va rog pls ajutati-ma dau fundytza:X:X:X:X:X

Răspuns Câştigător
| MyWorld a răspuns:

Mai intai trebuie sa dai definitia genului liric + caracteristici, apoi din textul citat :titlu+tema+structura compozitionala+prozodie(masura, ritm, ritm), apoi trebuie sa analizezi strofele pe rand, dupa aceea figuri de stil+ imagini artistice(+exemple), apoi sentimentele eului lirisc si in cele din urma incheierea
Asta-i schema pe care am facut-o in clasa cu proofesoara mea de romana. Sper ca te-am ajutat. Fundaa?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai dai definitia operi lirice, lasi un rand liber sau un alineat, povestesti pe scurt opera(ideile principale), dupa care scrii concluzia(demonstratia).Aly18.Am doar 13 ani, dar le stapanesc. Sper ca te-am ajutat.