| DanielaIoana a întrebat:

Va roog ajutati-ma! problema d clasa a 10 a... la o sursa se conecteaza un rezistor d 2 ohmi. cand circuitul este deschis la bornele sursei se masoare 1, 5 V ( volti ). calculati rezistenta interna a sursei daca la inchiderea sursei, tensiunea la borne devine 1 V. stiu cateva formule daca va este de folos. R= Usupra i, ohm= V supra A,

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

DanielaIoana, ti-am trimis un mesaj cu cateva sugestii pentru abordarea intrebarii tale. Dupa parerea mea, s-ar obtine pentru rezistenta interna a sursei valoarea de 1 ohm, dar verifica si tu. Sper ca te-am putut ajuta cat de cat. Bafta!

| DanielaIoana explică (pentru aladinbeci):

Multumesc pentru ajutor. daca ai ceva de facut la romana, te ajut.

1 răspuns: