| F3d0x a întrebat:

Va salut!
Am terminat liceul profil real stiinte ale naturii, am luat bacul(8.45 media) iar problema mea e ca nu știu ce facultate sa urmez mai departe.
Initial m-am gândit ca dau la medicina,însă am renunțat recent la aceasta idee,deoarece, oricât de mult încercam sa învăț nu reușeam,plus ca nu cred ca o sa rezist la aceasta facultate, deci nu e de mine.
Nu știu ce pot face în privința asta, unde as putea merge, va rog nu ma luați cu 'fa ceea ce-ți place' etc etc din moment ce nu am idee ce m-ar interesa.
Ce ma fac?! Admiterile la facultăți încep în scurt timp iar eu nu m-am gândit ce vreau sa urmez în viitor!
Eventual vreo meserie fără facultate care merita?
Mulțumesc anticipat

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu știu ce facultate sa urmez...Ce ma fac?! "

fatalmente gresit demersul tău: intrebi niște străini - care habar n-au cine ești, ce știi și ce poți - la ce facultă să mergi. Consultă-ți apropiații ce te știu! Hai pa

| zurick a răspuns:

Mai jos ai niște cursuri online de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza de la fiecare facultate ( plus unele despre beneficiile universității sau al vieții de student ) Încearcă -le pe toate ( durează o oră sau poate mai mult) și vezi ce ți se pare interesant.
https://www.uaic.ro/cursuri-deschise/
Nu este musai să mergi la această universitate, dar cred că te-ar ajuta să îți faci o idee despre domeniile ei. Caută apoi orale, înscrie-te pe grupuri de Facebook cu admitere x universitate ( sunt o grămadă ) pune întrebări acolo, uită-te peste ce poți sa faci după. Vezi dacă există și alte universități care au cursuri oferite către public.
Eu ți-aș sugera să stai un an în casă, să mergi la consiliere în carieră, dar dacă nu se poate încearcă ce am spus mai sus.

| Osneros a răspuns:

Greșești mult alegând facultatea în funcție de profilul din liceu.
Greșești și mai mult gândindu-te la ce facultate vrei să urmezi cu câteva săptămâni înainte de admitere.

| lussa a răspuns:

Daca ai terminat mate-info, te poti duce, spre exemplu, la facultatea de informatica pentru ca o meserie in IT e aducatoare de bani si succes, dar e important sa stii ca iti place informatica. Poti intra in acest domeniu si pe baza unor cursuri de programare, fara a necesita studiul intr-o facultate.
Poti alege facultatea de matematica si vei deveni profesor, daca iti doresti.
Incearca sa te gandesti pe termen lung. Ce ai vrea sa te vezi facand la 50 de ani? La urma urmei, poti merge la absolut orice facultate. Mergi la litere, fa-te profesor, traducator. Mergi la biologie sau chimie, fa-te biolog, cercetator, laborant. Cauta pe net toate meseriile existente si poate iti vei face o idee despre ce ai vrea sa urmezi.
Trebuie sa te calmezi si sa nu iti faci griji. Iti poti lua chiar un an liber in care sa studiezi piata si sa revii in forta prin cea mai potrivita alegere. E decizia ta. Mult succes si minte luminata!

| lussa a răspuns (pentru lussa):

Scuze, am scris mate info in loc de stiinte ale naturii. Cu atat mai mult, poti merge la biologie, fizica sau chimie.

| F3d0x explică (pentru lussa):

Frate mersi, dar problema este ca eu nu am fost la profilu de mathematix&informatix în liceu, deci fac. de informatica pica.
pe lângă asta ai mei nici nu vor sa audă de la mine sa stau 1 an acasă, zic ca dupa aia imi piere cheful de învățat...

| lussa a răspuns (pentru F3d0x):

Mi-am dat seama dupa, scuze. Bio, fizica, chimie, ti-ar placea? Daca nu, cu ce materie ai rezonat cel mai mult in liceu?

| F3d0x explică (pentru lussa):

Mi-ar fi plăcut sa urmez silvicultura la Brasov, deoarece îmi place mult natura și biologia cat de cat cred ca meseria de inginer silvic mi s-ar potrivi, însă ai mei nu prea sunt de acord.
Tata m-a sfătuit sa urmez facultatea de construcții deoarece el are o firma in acest domeniu dar, sincer sa fiu, nu cred ca mi s-ar potrivi nici aceasta...
Aia e...

| lussa a răspuns (pentru F3d0x):

Incearca sa ii convingi pe ai tai daca esti sigur ca asta iti place. Tu vei munci in domeniu, nu ei. Si se plateste bine aceasta meserie.

| Arna a răspuns (pentru F3d0x):

Din păcate, sunt multe cazuri în care părinții se opun dorințelor copiilor lor, iar acest lucru e unul complet greșit. Nu știu cum aș putea să te ajut în situația asta, decât să te încurajez să te comunici alor tăi de ce crezi că facultatea respectivă ți s-ar potrivi și să le spui sincer de ce ți-ar face atât de mult plăcere să o urmezi și să practici această meserie. Altfel, dacă nu sunt de acord, deși știu că nu îți va plăcea ceea ce îți spun, poți urma o facultate ușoară, ceva ce consideri că te-ar avantaja și ceva ce știi că poți promova, ceva cu care părinții tăi sunt de acord, iar apoi, după terminarea facultății și obținerea diplomei, să te înscrii poate la a doua facultate, ce îți dorești tu, și să mergi pe drumul tău. Așa, părinții nu vor mai avea ce spune, deoarece ai deja o facultate pe care te poți baza în cazul în care facultatea la care dorești să mergi tu (cea de-a doua) nu îți oferă neapărat ceea ce cauți sau ceea ce îți dorești, și ei știu că, indiferent de situație, ești acoperit și asigurat cu ajutorul diplomei pe care o deții deja, de la prima facultate. Eu cred că, dacă nu ajungi la niciun acord cu ei și va fi nevoie să urmezi o facultate cu care ei sunt de acord, dacă văd că ai absolvit, te vor susține mai departe în ceea ce îți dorești tu să faci, chiar dacă asta implică înscrierea la o nouă facultate, cu un alt specific. Mai e o opțiune legată de ideea aceasta - să spunem că faci două facultăți, prima, cu acordul părinților, și a doua - silvicultura. În loc să te întristezi că trebuie să faci prima facultate ca să le faci pe plac părinților tăi, poți alege ceva ce are cumva legătură cu silvicultura și ceva ce te poate ajuta - sper exemplu, ceva legat de management sau business. Poate domeniul acesta, combinat cu silvicultura, te poate ajuta să îți dezvolți pe viitor propria afacere, ceva legat de natură, de produse naturale, de protejarea mediului, ceva legat de zona silviculturii, etc, așa, ai fi propriul tău șef și ai reuși să îmbini două domenii aparent diferite într-o afacere de succes focusată pe natură și mediu. Contează să ai creativitate și să încerci să creezi oportunități și șanse pentru tine și pentru ceea ce iubești să faci. Dacă nu există aceste "oportunități", deja "puse pe tavă", creează-ți-le singur! Poți face atât de multe lucruri dacă ești creativ și găsești alternative. Poți lua în calcul varianta asta, desigur, dacă simți că te caracterizează și e pentru tine. Să știi că nu contează că faci două facultăți, atât timp cât reușești să faci în viață ceea ce îți dorești și ceea ce îți place. Poate acum ideea ți se va părea grea (dar nu imposibilă), dar te asigur că timpul și energia investită merită cu adevărat dacă la final reușești să ajungi acolo unde îți dorești!

| AnastasiaK a răspuns (pentru F3d0x):

Si o sa faci ce zic parintii pana la 50 de ani? Ai terminat liceul, deci deduc ca esti major, gandeste tu pentru tine.

Anul asta la majoritatea facultatilor (chiar si la cele bune) se intra pe baza mediei la bac, a ta e foarte mica sa intri la o facultate buna. In plus, nici nu stii ce vrei, nu vad absolut niciun motiv pentru care sa irosesti un an din viata aplicand la o facultate proasta, sa arunci si niste bani (tu sau parintii, whatever) ca apoi cel mai probabil sa ajungi sa te reprofilezi. Sunt multi oameni care "stiau" ce vor sa faca, iar dupa anul 1 sau 2 s-au lasat de o facultate si s-au apucat de alta (la tine care nu stii ce vrei, sansele sa nimeresti prost sunt mult mai mari). Iar sa te lasi in primii ani e o varianta buna, că stiu si o tipa care a facut dreptul de gura parintilor, iar la final a ingropat diploma intr-un sertar si s-a apucat de design, a facut o cu totul alta facultate si din asta traieste.

| Anonim0506 a răspuns:

Heyy! Uită-te le programele de la ASE, mie mi se par interesante. Vezi dacă ți s-ar potrivi ceva

| Arna a răspuns:

Bună! În cazul în care chiar nu ai nicio idee despre ceea ce ți-ar plăcea să urmezi mai departe, există posibilitatea de a încerca să faci un test de personalitate/de carieră. Un astfel de test te-ar putea îndruma către mai multe domenii, specializări, la care te-ai putea orienta, în funcție de răspunsurile alese de tine la întrebările pe care le primești, deci în funcție de gândirea și caracteristicile propriei tale persoane. Un astfel de test poate fi făcut la un psiholog, chiar la psihologul școlii la care ai fost tu, sau, dacă nu dorești asta sau nu ai posibilitatea de a mai lua legătura cu acesta, din fericire găsești o mulțime de site-uri unde poți face astfel de teste care poate te pot ajuta în dilema pe care o ai. De asemenea, există multe târguri unde facultățile își expun ofertele, însă acestea sunt mai mult pentru alegerea efectivă a facultății, nu neapărat a domeniului pe care îți dorești să îl alegi, și, oricum, pentru tine este târziu deja, ținând cont că urmează înscrierile la facultate și îți dorești să te înscrii anul acesta, deci nu te mai poți prezenta la un astfel de târg. Nu cred că am cum să te ajut mai mult de atât, deoarece nu te cunosc personal, și atunci, nu cunosc pasiunile și hobby-urile sau activitățile tale preferate și ceea ce îți place cu adevărat să faci. Dar, nu eu trebuie să te cunosc, ci tu trebuie să faci acest lucru, și, chiar dacă acum ești într-un impas referitor la această cunoaștere de sine, un test de personalitate/de carieră este foarte probabil să te ajute. Doar faci testul iar rezultatele primite le analizezi - "Oare mi-ar place să fiu X?" Există posibilitatea de a primi ca rezultat niște lucruri de care poate nu ți-ai dori niciodată să auzi, dar există posibilitatea de a avea o surpriză plăcută și de a găsi anumite domenii la vederea cărora să spui "Wow! Cum de nu m-am gândit la asta? Chiar mi-ar plăcea!". Așa că, un astfel de test merită cel puțin o încercare. Cum am spus, ai o mulțime de posibilități de astfel de test online, deci în faci de acasă, din confortul propriei locuințe, tu singur, fără nicio influență exterioară, fără vreo presiune sau vreo frică și este 100% gratis și poate fi chiar eficient pentru tine. Dacă nu, poți căuta pe net liste cu facultăți din țară sau din străinătate și să vezi cam ce ți-ar surâde. Dar aș recomanda să faci acest lucru în paralel cu testul de personalitate, poate chiar să îl faci pe acela mai întâi. Poți căuta direct pe internet astfel de teste de genul "Test de personalitate", "Test de carieră", "Ce meserie mi s-ar potrivi", etc., sau poți vorbi cu prieteni/apropiați/cunoscuți, în special de vârsta ta sau mai mari, îi poți întreba dacă au făcut un astfel de test, unde, etc. Atenție! Testul poate funcționa pentru unele persoane iar pentru unele nu. Depinde de personalitatea fiecăruia. Însă în multe cazuri, testele au fost eficiente și le-au dat anumite idei celor ce le-au încercat. Beneficiul este că un astfel de test ia în calcul absolut toate domeniile, de la tot ceea ce ai făcut în timpul liceului, până la domeniul artelor, zona afacerilor, meseriile practice gen ceasornic/muncitor/tâmplar/etc., absolut orice, deci acoperă toate ideile și toate pasiunile pe care le-ai putea avea și de care poate nu îți dai seama pe moment. Îți recomand, dacă te hotărăști să încerci un astfel de test, să fii cât mai deschis/ă și să dai răspunsuri sincere, pentru a avea rezultatele cât mai potrivite personalității tale. Nu te panica, poți găsi chiar și pe ultima sută de metrii ceva ce, poate nu îți dai seama acum, dar chiar îți va plăcea. Și nu uita că, dacă începi o facultate care se va dovedi nepotrivită ție și care nu îți place, nu e niciodată târziu să te reorientezi și să ai parte de un nou început, într-un domeniu care chiar să îți placă. Trebuie doar să fii întotdeauna sincer cu tine și să nu te minți, să recunoști când ceva îți face plăcere, când ceva nu te caracterizează, când ceva nu e pentru tine și îți dorești altceva, o nouă șansă. Îți urez mult succes și sper că vezi găsi acel domeniu care să te caracterizeze 100%, să îl practici cu drag și cu plăcere și care să îți aducă bucurie. Nu uita că munca se transformă în plăcere atunci când iubești ceea ce faci, iar dacă vei găsi ceea ce îți place să faci cu adevărat, nu vei munci niciodată, ci doar vei practica ceea ce îți bucură sufletul. Fă totul cu pasiune și dedicare! Baftă multă!

| F3d0x explică (pentru Arna):

Mersi de sfat!
Ai din întâmplare un link pentru un test bun?
Deoarece majoritatea testelor pe care le am făcut pe net nu mi s au părut legit.

| Arna a răspuns (pentru F3d0x):

Da. Nu le-am făcut eu personal, deoarece au nu am avut nevoie de astfel de teste, dar acestea sunt recomandările mai multor cunoștințe care le-au încercat și le-a ajutat.

https://www.academia.edu/......st_holland

https://www.16personalities.com/......https?/ro

http://www.carieramea.com/......otriveste/

Le-am pus în ordinea recomandărilor, de la cel mai eficient la cel mai puțin recomandat. Sper să îți fie de folos!

| inaaaa a răspuns:

Parerea mea este sa urmezi o facultate ca mai apoi sa lucrezi intr-un domeniu pe care tu il. preferi. Informeaza-te despre cati ani de studiu trebuie sa urmezi. Poate ca te-ar avantaja daca ai merge la Facultatea de biologie, din cadrul Universității București. Sper ca te-am ajutat!