| Roliii a întrebat:

Va salut! As vrea sa citesc cat mai mult posibil pentru ca stiu ca nimic nu e mai important decat cititul acum, dar eu citesc cat citesc si plictiseala de citit vine prea repede, cu alte cuvinte sunt persoana careia nu prea ii place sa citeasca.Dar totusi imi puteti da un sfat bun in privinta asta ca eu nu vreau sa ma duc... din cauza asta, va rog?

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Este important sa iti setezi obiective si sa le respecti. De exemplu, propune-ti sa citesti 10 pagini pe zi. Seara citeste 10 pagini dintr-o carte despre care ai auzit de bine chiar daca simti ca nu mai poti. Fa asa in fiecare seara si dragostea de lectura va veni de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu esti acomodat cu cititul. Esti deja intoxicat de internet si tv, filme horror si alte din astea.
Un prim sfat este sa tai internetul din viata ta, tv mai putin.
Afla ca atunci cand eram ca tine nu aveam internet, programe tv si curentul se dadea cu portia. Imi placea foarte mult sa citesc insa duceam lipsa de carti si se intampla sa citesc un roman de 4-5 ori. Deci tai tehnologia si ori de cate ori te plictisesti la propriu, in loc sa deschizi tv sau laptop, deschizi cartea de unde ai ramas.
Altfel nu!

| Axelrunda a răspuns:

Deci, eu citesc seara foarte mult, in pat. Pune-te pe la ora 19 daca esti copil sub 14 in pat sau daca crezi ca poti sta treaz mai mult, pune-te ca mine pe la ora 20 in pat si ia-ti o carte doua sa le ai mereu langa tine. Citeste pana adormi. In general eu citesc carti unde se intampla ceva nu numai romane de 1000 de pagini, dar am mai citit si de acestea. Deci rezum : Pe la ora 20 mergi cu gandul in pat ca vrei sa dormi, de fapt nu dormi ci iti iei o carte si citesti, suspansul te va tine treaz, deci citeste pana vezi ca ochii ti se inchid incet cu incet. Cititul in timpul zilei este si el important, deci da ai timp, citeste articole scurte sau povesti.

| Numeusorderetinut a răspuns:

Eu zic ca te plictisesti pentru ca nu este genul tau de carte in momentul actual. Aceasi problema am avut si eu. Era o carte care nu ma interesa deloc. Am ales sa nu o mai citesc si nu am mai incercat si alte carti crezand ca cititul nu este pentru mine. Peste un an am gasit o carte care mi-a atras privirea, am citit ambele volume iar acum astept al treilea volum. Sfatul meu pentru tine este sa citesti o carte care pentru tine este dosebita, ba chiar cartea ideala, chiar daca nu te invata atat de multe. Apoi te vei obisnui cu cititul si vei putea incerca si carti care acum nu ti se par atat de interesante.

| Valeria54 a răspuns:

Buna! Ca sa fii sigur ca citesti in fiecare zi si totusi nu te plictisesti, iti dau un sfat:citeste un numar de pagini corespunzator cu data din ziua respectiva.Astfel vei incepe usor(bineinteles, poti sa citesti si mai mult, daca vrei), cu 1 pagina, iar la sfarsitul lunii 31 pe zi.Asa te vei obisnui sa citesti si vei sti sigur ca nu ai pierdut timul.Ca sa fii sigur de rezultate incepe cu o carte care stii ca ti-ar face placere sa o citesti.