| anonim_4396 a întrebat:

Va salut pe toți! Politia rutiera, are voie sa părăsească județul și sa facă controale în altul? Sunt niște domni polițiști care astăzi i am surprins făcând patrula în județul Botoșani, ei aparținând de Iași! Ma poate ajuta cineva cu niște informații? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Sunt diferite cazuri.
In general, politia unui judet nu are competenta in alt judet. Nu poate face verificari de rutina.Ti-o spun sigur. Dar:
1. Daca masina politiei din alt judet circula cu alt scop si observa probleme grave, trebuie sa intervina. De exemplu un accident grav, un furt etc
2. Politia limitrofa a unui judet, prin ordin al Inspectoratului general, pot primi ca sarcina sa actioneze si in localitatile judetului vecin. Acelasi lucru se poate face si la nivelul localitatilor.
Totul se face la ordin.
Sa stii ca si verificarile, patrularile etc in localitati se fac pe baza ordinului de servici, la ordinul comandantului, inscris in ordinul de zi pe unitate.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, se poate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pot, daca au misiunea sa faca controle inopinante in alte judete si orase.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Cu ce te-au deranjat domnii?

| Jojo1769 a răspuns (pentru Celcestietot):

Salut. Erau acei polițiști care m au amenințat subtil ca așteaptă sa mi ia permisul pentru niște conflicte. Am stat 3 ore parcat și 3 ore au stat și ei la o distanta de 20 metri.