| andrei690 a întrebat:

Va salut! Sunt in clasa a 11 a, urmeaza 12 si ma gandesc ca vara asta sa iau permisul pentru ca dupa nu mai am timp din cauza bacalaureatului. Voua cat v-a luat sa invatati, ce ar fi bine sa stiu despre asta si ce carte este cea mai buna? happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea sustine examinarea pentru permis de conducere categoria B (banuiesc ca de asta vrei) trebuie sa ai varsta de cel putin 18 ani iar scoala de conducere o poti incepe de la 17 ani si 9 luni.
Nu-ti trebuie neaparat o carte, trebuie sa inveti legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002, rep. in 2006, Regulamentul de aplicare si Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate la zi pe drpciv.ro. Tot aici gasesti si testele oficiale si te poti verifica.

| lucik93 a răspuns:

Depinde de programul tau si ce hotarasti cu instructorul auto..la mine totul a durat o luna jumate si inveti totul acolo, nu iti face griji, este usor cat despre manual cumpara "intrebari si teste pentru permisul de conducere auto categoria B" il gasesti in general si la chioscurile de ziare.