| DexOnline a întrebat:

Va spun de la inceput ca n-am nici cea mai vaga idee despre acest subiect: Oare este nevoie de ceva calificare speciala pentru a te face mecanic de locomotiva? Mai bine zis, ca sa poti fi angajat la CFR pe post de mecanic. (bineinteles, in afara de a invata sa conduci una, presupun)

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Un mecanic de locomotivă ( la CFR) poți deveni numai după absolvirea unei școli de mecanici de locomotivă ( probabil postliceală) și după ce vei fi autorizat pentru a activa pe o asemenea funcție.
E o funcție de foarte mare răspundere și examenele medicale
și psihologice sînt foarte riguroase.
Dacă ai unele probleme ( văz, auz, psihic, defecțiuni motorii ) nu - ți va acorda niciun medic un aviz favorabil. CATEGORIC!
Interesează - te la sediul unei regionale de Căi Ferate ( Iași, Brașov, Timișoara, Galați, Constanța, Craiova, Cluj, București) și vei putea afla informații mai exacte.
Sănătate!