| anonim_4396 a întrebat:

Vaclav Havel a spus ca n-a fost bine ca a fost omorat Ceausescu. Sunt de aceeasi parere. Ce i-ati fi facut lui Ceausescu si de ce?

Răspuns Câştigător
| Nastasia a răspuns:

L-as fi "consiliat" sa adopte masuri reformiste.
Caderea comunismului era inevitabila si poate, cea mai mare pedeaspsa era sa asiste la prabusirea intregului lui sistem, iar mai tarziu l-as fi folosit ca o inepuizabila sursa istorica.

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu stiu, nu eram pe atunci, dar privarea de libertate, infometarea si cate o taietura saptamanala "tratata" cu sare cred ca ar fi fost... ideal!

regis
| regis a răspuns:

Sincer, la momentul respectiv mi se parea o moarte prea usoara impuscarea. Acum cand privesc cu detasare acea perioada, cred ca era suficient sa fie inchis pana se mai linisteau apele, mai mult pentru siguranta lui personala decat ca o pedeapsa pentru ce a facut. Insa atunci consideram firesti toate lucrurile bune si il consideram singurul responsabil pentru toate relele.
Tot privind cu oarecare detasare, astazi sunt convins ca nu doar decizia de a fi inlaturat s-a luat de catre marile puteri, ci si decizia de a fi executat.

| remus a răspuns:

Ca sa nu se afle adevarul, au procedat la executia lui ceausescu, trebuia arestat si cercetat la ultima informatie care o avea despre cei care au preluat puterea, si informat poporul in mod cinstit, nu se ajungea aici unde santem acum, umiliti, saraci, manipulati si secatuiti de toata nadejdea de mai bine.

lolita
| lolita a răspuns:

Ceausescu a fost doar o marioneta in mainile adevaratilor conducatori. poporu a vrut "capul lui" si l-a avut asa ceilalti au putut sa fac pe eroii si sa mai conduca tara inca sase ani daca nu ma insel (Ion Iliescu).

| rozalia25 a răspuns:

L-as fi legat si l-as fi deportat... dar in nici un caz nu l-as fi omorat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia tinut in frig si infometat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@benulica - whatttttt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@benulica - ai dreptate! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ben - mai se fac, mai se fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne am vorbit despre Antonescu si am spus ca nu a fost decit victima vremurilor respective.Asa a fost si Ceausescu. Din cind in cind istoria o cere, cel putin la noi si la rusi, daca ai observat? Pentru linistirea multimii(ah cit adevar avea Lapusneanu)se cauta un vinovat.Si se gaseste intodeauna Doamne printre paminteni...

| livezeni a răspuns:

Ce frumos e astazi! Cate perspective, ce splendoare de tara, ce popor... Da, frumos, asa da viata.