| RAY a întrebat:

Voi cand asculti ceva in engleza nu traduceți in cap in limba romana automat?

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Gândesc automat, așa cum e greaca pentru mine și engleza de asemenea. Numai cu germana a rămas la stadiul cu traducerea în cap fie română, fie greacă.

| SG1995 a răspuns:

Nu, uneori gandesc si in engleza, dar asta cand am o anumita stare de spirit.

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Cand stii o limba destul de bine nu mai stai sa faci traducerea.

| UserRo10 a răspuns:

Nu. Cand ma gandesc la traducerea din engleza in romana ma pufneste rasul ca una vrea sa exprime melodia, alta spune traducerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. In Italiana.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Curios,in ce limba gandesti? in ce limba vorbesti mai mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Italiana. Italiana. Eu nu vorbesc romana cu mama mea sau prietena mea. In rest nu am cu cine sa vorbesc (romana) avand in vedere ca in Italia mai toate cunostintele mele sunt italieni. Romanii ii evit de ani de zile.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Doar TPU isi readuce limba romana in minte sa spun asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mda.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un fel de "msi"? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Ce inseamna "msi"?

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o incercare de traducere in italiana a lui "Mda".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da.

| 393Dan a răspuns:

De multe ori chiar trebuie sa traduc in romana, ca-mi vin ideile in engleza.

| BabyThisIsMe a răspuns:

Ba da. E ceva inevitabil.