| Park1Suin a întrebat:

Voi cate limbi stiti, si care este preferata voastra si de ce?

18 răspunsuri:
| Twixi a răspuns:

Engleza, deoarece am invatat-o de mica si acum imi e foarte utila.

| RAY a răspuns:

Limba ROMANA, DEUTSCHE, ENGLISH, prefera mea este limba engleza si imi place mult norvergiana au asa un accent masculin

| Mayhem666 a răspuns:

In afara de limba materna adica romana, mai stiu engleza foarte bine, si mai stiu si putina franceza, cateva cuvinte in spaniola, si stiu si japoneza (pe asta o invat acum, deja stiu sa scriu si sa citesc in hiragana, stiu cateva semne katakana si kanji, si ma descurc sa tin o convorbire dar limitata cu un japonez, sau cu cineva care stie japoneza).
Cel mai mult imi place japoneza, dar si engleza.
Engleza imi place pentru ca o stiu aproape la perfectie si e foarte usoara, iar japoneza imi place pentru ca mi se pare o limba foarte frumoasa si interesanta (de aia o si invat).
Tu cate limbi stii si care sunt alea si care e preferata ta?

| Park1Suin explică (pentru Mayhem666):

Inafara de romana mai stiu engleza foarte bine (am invatat-o de mica), rusa, un pic de franceza, un pic de coreeana si cateva cuvinte in suedeza.happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Park1Suin):

Destul de bine, si eu engleza am invatat-o de mic, adica de la gradinita, sau din clasa 1, dar abia prin clasa a 12-a a inceput sa se prinda de mine mai mult, in rest am invatat-o de prin filme si melodii, iar acum nu am nici o problema cu ea, pot sa ma uit la filme fara subtitrare, sau pot sa ma uit la filme in alta limba cu subtitrare in engleza, ca o inteleg perfect.
Engleza o stiu la fel de bine ca pe romana, poate chiar mai bine laughing

| LLmirunaLL a răspuns (pentru Mayhem666):

Cum ai reusit sa inveti japoneza? Faci cu un profesor sau pur si simplu de pe internet? Stiu si eu cateva cuvinte in japoneza si mi se pare si mie o limba foarte interesanta, de aceea vreau sa o invat mai bine. Ce imi recomanzi?

| Mayhem666 a răspuns (pentru LLmirunaLL):

Nu o fac cu un profesor, o invat de unul singur. Exista un canal de Youtube numit Japomania, si te invata multe acolo despre japoneza, am si o carte numita japoneza pentru incepatori, si am si un dictionar de romana-japoneza, am si doua CD-uri venite o data cu cartea aceea de japoneza pentru incepatori, am un caiet in care imi trec toate cuvintele noi, si am in acelasi caiet si toate semnele hiragana si katakana, si cateva semne kanji. Am invatat mai mult japoneza uitandu-ma la animeuri, ca am auzit anumite fraze, si am vazut traducerea, si mi-au ramas intiparite in minte, de fiecare data cand le aud, deja stiu ce inseamna, si de multe ori, nici nu mai citesc traducerea.
Deci, in mare parte, japoneza o invat de pe internet, si din cartea aia pe care o am, o invat de mai putin de jumatate de an, dar deja pot avea o convorbire cu coneva care stie japoneza, desigur o convorbire limitata, pentru ca sunt anumite cuvinte pe care inca nu le stiu. Daca vrei sa inveti japoneza mai repede si mai bine, iti recomand canalul de Youtube numit Japomania, este foarte bun, dar daca vrei sa o inveti mai bine, uite-te mai intai la videoclipurile cele mai vechi, si apoi la cele mai recente, pentru ca daca te uiti la ultimele postate, o sa pierzi baza, si nu o sa intelegi nimic. Iti urez multa bafta happy

| cristimihailov a răspuns:

5 fluent: romana, engleza, franceza, italiana, germana.

| Clorox a răspuns:

Turcă, română, engleza, spaniolă și puțină japoneză, deja încep să fac progrese cu japoneza...

| alexboss2020 a răspuns:

2 limbi stiu, engleza si romana! Preferata mea(nu am sa zic romanalaughing)))) este engleza este foarte usoara atat gramatical cat si de pronuntat nu te balbai ca la germana sau franceza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romana si ceva engleza
Si vad ca unii spuneti ca stiti cuvinte in diferite limbi, hai sa ma laud si eu, stiu cateva cuvinte din 40 de limbi

| Illuminati2016 a răspuns:

Eu stiu una:Românglezabig grin

| deeeaqq a răspuns (pentru Illuminati2016):

Şi eu ştiu romgleza, eşti tare

| Desireღ a răspuns:

3, engleza
Pentru că urăsc franceza :/
+++ că o să mă ajute mai mult în viaţă.

| ălkjmhgf a răspuns:

Româna, italiana, spaniola, engleza, franceza și vreo câteva cuvințele în turcă. Nu pot să spun că aș avea una preferată, dar excluzând limba maternă, aș spune că spaniola și italiana îmi plac la fel de mult.

| Nich01 a răspuns:

Engleza si putin italiana..ma descurc la nivel conversational dar as vrea sa pot vorbi fluent

| Tanasiri a răspuns:

3, dar nu am o limba preferata. Pot spune ca iubesc chineza si coreeana, de asemenea stiu si unele cuvinte de baza din alte limbi (latina, spaniola, japoneza, italiana) happy Care este preferata ta?

| Neamciuc_Cristi_1997 a răspuns:

Buna, eu stiu romana engleza putin rusa ucraineana putin turca