| smiley92 a întrebat:

Voi ce opere ati ales cand ati dat bacalaureatul la limba si literatura romana de Lucian Blaga si Nichita Stanescu?
Profesoara ne-a recomandat sa invatam cate 2 opere ale poetilor din perioada interbelica si anume: Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu si Nichita Stanescu.
De acesti doi autori stiu asa: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga si Leoaica tanara, iubirea de Nichita Stanescu.
La ceilalati poeti am gasit cate 2 opere pe care sa le invat.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De obicei nu vi-i da doar pe astia, vi-l baga si pe Arghezi si/sau Barbu si atunci alege ori Arghezi ori Barbu. Sunt grele Corola si Leoaica.

| smiley92 explică (pentru Adry05):

Eu trebuie sa le invat pe toate, nu e nimic la alegere...Si nu sa invat doar o singura opera de acei autori, trebuie cate doua poezii pentru subiectul III bacalaureat.
Acei autori de care trebuie sa invat cate doua poezii sunt: Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Ion Barbu si Nichita Stanescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacovia mi se pare cel mai usor.

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat cu totul altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Nu-ti convine raspunsul, asteapta altul, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu nu-i interbelic, Nichita Stanescu la fel.

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar tot trebuie studiate cate 2 poezi si de ei.Deci ce mi-ati recomanda?

| smiley92 explică:

Cineva care ma poate ajuta?