| Striker14 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre uniformele scolare si despre scoala in general

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Mi se pare o tampenie treaba cu uniformele.Scuzele cu care vin astia mi se pare penibile.De exemplu, eu pot sa imi iau niste pantofi sau nadragi de cateva zeci de milioane si sa-mi bag *** in egalitatea ta.Asta este doar una dintre scuzele penibile. Oricum...n-ai nici o scuza pentru a avea o uniforma in scoala.Este doar un moft cretin al profesorilor.Si toti cretinii usor influentabili inghit scuzele lor fara sa gandeasca.Eu vreau sa ma duc imbracat cum imi place mie.Blugi si tricou.Nu in nu stiu ce culori sau rupturi asa cum considera toti cretini.Sincer sa fiu, cred ca si reporterasii aia pierd cate ore bune numai ca sa caute o scoala unde sunt d-aia cu fite ca sa aiba despre ce discuta.Ii arate pe unii si vorbesc despre toti. Daca eu vad ceva ce-mi place si nu imi pasa ca este scump cumpar.Doar pentru ca imi place.Dar se gasesc cretini care sa spuna ca as avea fite.Merita o flegma in fata si un sut in cur.
Deci, nu ma simt bine in uniforma.Mie imi plac toalele sport sau blugi si tricouri mai largi.Dar profesorii insista sa ma imbrac in uniforma.Pur si simplu ma enervez.M-am gandit sa vandalizez scoala acu' ceva timp.Numai ca sa imi bag eu *** in ei ca m-au enervat.
Despre scoala:

Uie niste chestii pe care le-am observat:

1. Legile si constitutia Romaniei nu sunt valabile in scoal.Profesorii fac ce vor cand vor.
2.De cum am spus.Profesorii sunt mari boieri.Asta pana vine un inspector.Cand se intampla asta, toti trebuie sa ne transformam in niste exemple(amenintati cu note mici...cum altfel?).Cei care scriu urat sunt asezati cat mai departe de director.Trebuie sa fim toti imbracati ca niste mici geni.
3. Daca profesorul este nervos, iti **** ziua si tie ca asa vrea el.Nu conteaza daca are motiv sau nu.
4. Daca te duci in strainatate si omori pe cineva ai mari sanse sa ajungi intr-un loc unde esti mult mai liber decat este in scolile din Romania.
5. Discriminarea-i in floare.
6.Profesorii au dreptul sa isi bage botu'-n viata elevilor si sa ii spioneze pentru parinti. Daca ar fi fost un politist sub acoperire in scoala unde am fost eu in clasele 5-8 ar fi deschis cel putin 3 dosare penale, fiecare cu cel putin 2 infractiuni.

Parerea mea este ca daca esti profesor(in timpul serviciului) trebuie sa iti pese cum invata elevul si cum se comporta cu alti elevi(aia de la scoala, nu de acasa) nu cum se imbraca sau ce face el in afara scolii.
Sa zicem ca Einstein ar fi fost imbracat cu o geaca de piele, blugi rupti si tricou cu dimmu.Cat mai multe fermoare, buzunare, rupturi, lanturi si alte chestii d-astea.Crezi ca asta l-ar fi facut sa uite tot ce stie? Nu.Asa e si cu noi.Nu conteaza cum ne imbracam sau facem freza.Nu o sa determine asta daca suntem prosti sau destepti.Si daca te iei de noi pentru felul in care ne imbracam nu o sa faci decat mai mult rau.Nu e nevoie sa explic de ce. Daca nu esti prost o sa intelegi.

| Striker14 explică (pentru Wehrmacht):

BV man, am inteles tot ce ai zis, ai mare dreptate, unii profi chiar isi baga botul unde nu le fierbe oala. Bafta on continuare big grin

15 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Uniforma e ok doar daca nu e d-aia din anii `80.Scoala e un lucru plictisitor, si uneori enervant dar care te ajuta creandu-ti un viitor mai bun happy

| măcheamăăăî a răspuns:

Mi-ar placea ca la liecul la care invat sa existe o uniforma obligatorie si sa nu mai fie toti pestriti.Cat despre scoala, ciudat, dar constientizez ca e singura cale sigura de a avea un viitor cat de cat bun.Adica sa nu stai sa cersesti sau sa nu ai ce manca de pe o zi pe alta.Cu toate ca multi tineri cu facultate stau in ziua de azi acasa, cu diploma-n sertar. happy

| paulpaul25 a răspuns:

Uniforma e un lucru bun, mai ales daca se ajunge la o solutie care sa multumeasc pe toata lumea. O uniforma care sa reprezinte intr-o oare care masura ceea ce vor elevii, si intr-o masura ceva decent si elegant.
Este un lucru rau daca tu ai o personalitate puternica, un stil mai excentric, dar trebuie sa te gandesti ca pe langa tine mai sunt si altii care nu-si permit haine cu brand-ul pe ele, adica haine de firma si de aceea trebuie sa fie o oarecare egalitate, sa nu se simta complexati. Cand am facut eu scoala, toata lumea era imbracata la fel, chiar si tunsorile erau aproape identice, era frumos, dar toata lumea era nemultumita...

| Fragile a răspuns:

Mi-ar plăcea să nu trebuiască să purtăm uniforme, însă şcoala e necesară, şi nu e numai şcoală, e timpul petrecut cu colegii şi de multe ori e distractiv.(cel puţin în pauze)

| thegatekeeper a răspuns:

Despre uniforme niciodata nu am avut o parere pro sau contra, ci pot doar sa spun ca nu m-ar deranja nici daca ar exista in scoli/ licee, nici daca nu (cum este, in mare parte, in ziua de azi, la noi). Pe de o parte ar fi mai simplu sa existe o uniforma sau niste culori permise in ceea ce priveste vestimentatia, dar pe de alta parte este mai interesant ca fiecare sa se imbrace in stilul sau, atat timp cat nu se depaseste limita decentei.
Despre scoala ca si sistem de invatamant nu sunt multumit, in sensul ca ar trebui sa fie altul modul de predare, iar programa de la liceu mai personalizata decat cum este in prezent, pe profiluri. Mi-ar placea sa se studieze intr-o mai mare masura anumite materii care ne sunt utile si sa se mai reduca din numarul orelor altora. Oricum, nu m-a deranjat niciodata prea mult scoala strict sub aspectul studiului si nu pot sa spun ca am avut vreodata prea mult de invatat sau de scris. Atmosfera din scoli/ licee m-a deranjat dintotdeauna si comportamenul majoritatii, dar probabil ca la capitolul asta sunt subiectiv fiindca am o fire mai ciudata si dificila si nu prea suport compania celorlalti prea mult.

| Duucu a răspuns:

Știi care e asemănarea dintre uniforma școlară și școala? Ambele sunt pline de rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uniformele sunt bune in felul lor dar la liceul inc are sunt eu se exagereaza. Trebuie neaparat pantaloni di aia la dunga care stau pe tine de zici ca esti lautar, nu te lasa cu blugi negri macar. Camasa daca e-n patratele sau mai stiu eu cum nu e buna. Fetele daca au pantalonii bagati in cizme iar nu e bine. Pana mea, zici ca esti la puscarie, si vine directoarea sa te controleze si daca n-ai te trece pe o lista si te ameninta cu scaderea notei la purtare.
Cat despre scoala, ce sa zic, ma abtin.

| Clauvdgg a răspuns:

Una destul de proasta happy.

| schmoll a răspuns:

Uniforma este o buna ca rezolva problema statutului social, cat despre scoala un maxim de 20% iti foloseste in viata din ce inveti in scoala romaneasca,desi cred ca exagerez,eu sunt de parere,poate gresesc,ca trebuie cultivat creierul prin punerea la munca,invatarea unor comentari nu defineste o ratiune si o logica,orele de etica sunt necesare,ore de spiritualitate,orele in care omul este actorul principal, unde elevului i se dezvolta aptitudinile, se pune baza pe logica si pe lucruri elementare, unde elevul sa fie incurajat,, oricum pasionatii invata suplimentar pentru cultura lor generala, saluthappyo seara faina

| Wehrmacht a răspuns (pentru schmoll):

Si daca eu vin cu o uniforma de 4, 000 de euro? Sau cu 5 uniforme ca asta.Una pentru fiecare zi.Chiar daca-s la fel si nu se murdaresc.Nu-i asa ca tot pot sa ma laud in fata celora care au o uniforma de maxim 200 euro? Asta nu este o scuza pentru a introduce uniforma.Pot sa o fac la comanda daca scoala are niste logo-uri.Si nu pot fi obligat sa o cumpar de unde spun ei.

| PainMax1985 a răspuns:

Uniforma este buna, dar exista si exagerari de exemplu am auzit de uniforme foarte scumpe de fita ce trebuie cumparate de catre parintii elevilor si asta nu este ok daca unii nu isi permit sa o cumpere e discutie lunga, despre scoala ce sa zic nu te invata cum sa te descurci in viata nici in cariera am citit o postare interesanta pe tema asta aici http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/......ta-la.html

| LoriBogdan a răspuns:

Daca uniformele sunt: camasa alba si la guler un pic albastra..sacou albastru inchis..si blugi albastri sunt pentru uniforme.big grin

| Striker14 explică (pentru LoriBogdan):

laughing nu cred ca gasesc o scoala care sa aiba astfel de uniforme

| LoriBogdan a răspuns (pentru Striker14):

Ba dap..ma..am gasit deja nu-ti mai face u atatea griji...