| Teodora_Timea_2001 a întrebat:

Voi cum faceți sa învățați pentru bac? Problema la mine e ca dacă învăț sa zicem la mate cum se fac anumite exerciții știu sa le fac dar degeaba ca tot nu-mi iese asa e la mine laughing sau dacă învăț azi pana mâine uit sau na cel mult poimâine... Vreau sfaturi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa îți zic cum am invatat eu, înainte cu fix 2 luni de bac și am luat cu medie buna. Sa începem pe scurt, am fost la un profil real, bac la mate, romana și geografie. Bun. La mate nu știam deloc, ma gândeam, ce pot da fac, am luat o culegere d-aia de teste și am început sa ma axez doar pe subiectul 1. Efectiv luam fiecare Exercițiu, căutam pe net cum se rezolva, care sunt formulele, am stat doua săptămâni zi de zi doar la subiectul 1. La subiectul 2 a fost mult mai ușor, in 2 zile știam tot, matricole, derivatele și legile de compoziție, polinoame se învață ușor, practic, trebuie sa știi cum se calculează o matricole, adunarea scădere și inamtirea și cum se face un derivat, la 2, dacă sunt legi de compoziție, se înlocuiesc elementele in formula data și se calculează, atat, niște adunări banale și scăderi. La subiectul 3 e mai greu, cu limite, acolo, eu am invatat superficial, gen sa fac câteva, mai ușoare, deci cam după 3 săptămâni știam sa fac subiectele toate la mate peste 6.5 cam 7-7.50, la romana, am invatat doar cu ajutorul pastilelor de memorie, memo+ luam o pastila, învățam jumate de opera pe zi, can tot așa timp de 2 luni și le-am știut pe toate, pe lângă asta, mai facem modele de subiecte de bac, e relativ ușor subiectul 1 și 2. Doar informații din. Text și un simplu eseu de opune, pe care nu trebuie sa îl faci perfect. La geografie, am invatat capitalele Europei intr-o zi, apoi râurile Europei+ Râurile din zări intr-o săptămâna ( Se poște și mai repede) iar orașele cred ca le știi, dacă știi astea, faci ce mai e pe acolo, gen "De ce Ro produce mai putine citricile decât Spania" și zici clima etc. Mai înveți ceva despre solul din Ro de la scoala și boom 9, Succes? Eu am luat cu media 9.02

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. La profil real nu se da geografie.
2. La mate nu exista notiunea de "matricole"
3. Derivatele nu intra la subiectul 2, ci la subiectul 3.
4. Cum ai invatat tu la romana daca nu stii sa legi doua vorbe?
5. Ce naiba e ala eseu de "opune"?
6. De cand naiba Europa are capitale?
7. "Se poște".
Te rog sa nu mai dai raspunsuri in asa mare bataie de joc, nu aveai tu cum sa iei 9 in stadiul in care esti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De autocorector nu ai auzit prietenas, matricele intra la subiectul 2, Cum sa nu aibă Europa capitale? Pe ce lume trăiești? E eseu de opinie, o singura greseala e ca am spus profil real, e tehnologic

| Sandor12921 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fi atent puțin, omul a vrut sa îți dea un răspuns bun și chiar este foarte foarte bun cu excepția faptului ca a zis profil real in loc de tehnologic, a scris așa pentru ca are Autocorector, cel mai probabil la IPhone care e destul de slab, s-a gabit și nu s-a mai uitat peste, dar pe bune acum, sper ca ai scris la mișto ce ai scris tu. Ccum sa zici ca Europa nu are capitale? Cum sa nu îți dai seama ca s-a referit la matrici, SUBIECTUL 2 e format fie din matrici, sa derivezi matrici și ceva adunări/înmulțiri Cu ele și legi de compoziție sau matrici, derivate și polinoame, uita-te pe un subiect de bac, ca te faci de ras. La sub 3 sunt limite. S-a referit clar la Eseu de opinie, dar repet, dacă ai autocorector si nu te uiți peste scrie prostii, dar oricine își dădea seama de ce ar fi vrut sa zică

| Teodora_Timea_2001 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc ????

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Inveti formulele, modurile de rezolvare a exercitiilor, altceva n-ai ce sa faci. Cel mai bine e sa faci pregatire daca nu te descurci. Acum na, daca nici asa nu prea merge, asta e laughing.

| Teodora_Timea_2001 explică (pentru Sn4k3):

Problema e la mine ca dacă vad ca nu-mi iese renunț?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Teodora_Timea_2001):

Iti dau un sfat miraculos, care probabil o sa te ia prin suprindere: schimbati firea, nu mai renunta cand dai de greu ca asta-i matematica si o sa-ti fie mai usor. Asta daca chiar vrei si ai nevoie sa o inveti, daca nu, lasa-te si cautati ceva ce iti place.