| gabygaby a întrebat:

Voi cum invatati repede? nu vreau sa mai invat ca papagalu ca uit repedecrying si nu stiu cum sa invat.

6 răspunsuri:
| Aiicha a răspuns:

Eu subliniez cu o culoare ceea ce e esential.Incerc sa invat doar ideile principale.

| F. a răspuns:

Eu invat logic.citesc un paragraf de exemplu si apoi incerc sa zic ce am retinut din el. dupa il citesc si pe urmatorul si tot asa cand ajung la finalul lectiei deja o stiu p toatahappy
Nu trebuie sa memorezi cuvintele pe de rost, nu-ti foloseste la nimic incearca sa reti cat mai logic lectiile happy si poti sa le formulezi cu cuvintele tale cand le spui

Bafta la invatat >big grin

| ancutsa13 a răspuns:

La fiecare lectie fa-ti o schema cu cele mai importante lucruri care trebuie sa le retii si incearca sa la fiecare idee sa te opresti si sa o intelegi si sa nu iti stabilesti in fiecare zi o ora anume pentru a invata pentru ca nu vei face decat sa astepti sa treaca ora respectiva. Uite-te http://www.get-better-grades.com/romanian/blog/ aici si vezi ca sunt o gramada de chestii care ar trebui sa te ajute :*

| deutza a răspuns:

Foarte simplu...fi atent la explicatiile profesorului/profesoarei la ore si deja sti jumate lectie.Acasa nu trebuie s-o citesti, ci o citesti odata dar cu foarte mare atentie inainte de ora si bine inteles n-o inveti pe de rost si ce ai inteles spui cu cuvintele tale si gata...eu asa fac de cand ma stiu si sunt prima din clasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Fii atent/ă în timpul orelor de curs şi ia notiţe ordonate.
2. Când îţi faci temele: să fie ordine pe birou sau pe masa de lucru, să fie ordine în cameră şi aer curat, să nu meargă pc sau radio, tv etc.
3. Întâi învaţă lecţia, apoi rezolvă tema scrisă.
4. Citeşte întâi notiţele, apoi lecţia din manual. Scoate cuvintele neînţelese şi caută explicaţia lor în DEX sau DEX-online (pe urmă închide pc big grin).
5. Să ai întotdeauna hârtie şi pix pe masă, fă întotdeauna o schemă a lecţiei.
6. Învaţă neapărat lecţia în ziua în care s-a predat ori cu o zi înainte de a avea obiectul respectiv, iar în ziua respectivă repetă!
Nu îţi închipui ce folositoare este regula asta!
Te aştept pe lecturirecenzate.ro!

| cat_7753 a răspuns:

Invata sistematic si logik.adica de exemplu la istorie ai un domnitor, o batalie si un motiv.invata logic adica de ce domnitorul s-a batut cu dusmanii? pentru...respectivul motiv. e mult mai usor. sper ca te-am ajutata:*wave