| TedMosby a întrebat:

Voi trece direct la subiect.Am de invatat aproximativ 25-26 de foi de caiet studentesc la istorie.De-a lungul anului scolar, alaturi de restul clasei mele...am cam dormit la ora, deoarece profesoara noastra ne impartaseste lectia intr-un mod extrem de plictisitor.Problema e ca celorlalti nu le pasa, pentru ca ei nu dau teza la istorie.Doar eu, impreuna cu 3 fete o dam. Pur si simplu mi se pare prea mult si nu reusesc sa le retin sau retin ceva, dar la o perioada relativ scurta de timp uit continutul...Am nevoie de ajutor in privinta acestor foi.Cum pot sa le memorez cat mai repede si mai bine cu putinta? Multumesc anticpat!

10 răspunsuri:
| LoveMadScience a răspuns:

Esti cumva din Bucuresti?

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eurolling on the floortrebuie sa invat tot pana pe 6 mai. Fac asa: daca ma apuc cam pe 27 aprilie sa invat, as avea 9 zile la dispozitiethinking, As avea cam 3 pg si ceva pe zi de invatat. Si invat in fiecare seara de la 8 la 10thinking nu e prea indicata ora.dar atunci imi ramane timp. Eu invat din manual pentru e ca f bine structurat si e interesant. Iau manualul si markerele mele colorate si colorez tot ce e mai important (ani, batalii importante etchee hee )Citesc fiecare lectie de 3 ori, apoi fac un mic rezumat de o foicica.Tot ce scriu, scriu colorat. Asa functioneaza la minerolling on the floorasa retin mai repedehee hee. In urmatoarea seara, inainte sa trec la urmatoarea lectie, mai citesc o data ce-am citit ieri pentru a mi se întipări mai bine in minte. Dupa ce termin tot, fac niste exercitii, niste aplicatii din carte pentru a-mi fixa cunostintele.
Noua la teza o sa ne dea 5 subiecte.la inceput grila, apoi cu puncte puncte, apoi de alcatuit propozitii, apoi ne da un text si trebuie sa raspundem la niste cerinte pe baza lui si la ultimul punct ne da un eseu de cam 1 pg.(eseurile le invat de obicei dinainte pentru ca noua ne-a spus ce ne-ar putea cadea.sunt 3 eseuri.si ne cade unul.big grin...)

mult succesbig grinsper sa iei o nota maare

| KaRy a răspuns:

E totusi cam mult, dar eu cand invatam de obicei a doua zi le stiam daca le mai repetam o data. si le stiam mai bine.nu stiu daca doar la mine functioneaza asta! happy

| 孫燕姿 a răspuns:

Pai, ar fi fost mai usor daca ai fi invatat ora de ora pentru ca stai ca dai teza; eh, nu-i nimic. Ai putea sa-ti cumperi niste pastile pentru memorie, sau,, cand iti inveti, sa te gandesti la cea ce inveti nu "mama da` luuuunga mai e".Eu, cel putin, cand imi invat o iau usor pe bucatele; inat putin cate putin din lectie apoi o spun pe toata. o sa-ti ia ceva timp sa-ti inevti toate paginile dar...alta metota nu stiu
Spor la invatat

| andrei88u a răspuns:

Incearca sa faci o sinteza a fiecarei lectii, unde sa scrii datele cele mai importante si sa elimini vorbaria. La mine asa merge cand am mult de invatat.

| rZv995 a răspuns:

Copiuta!

Răspuns utilizator avertizat
| CamiBă a răspuns:

Buna UltraNRN96!
In primul rand,prof. ta/tau ar trebui sa va predea asa incat sa va placa! In cazul tau,cel mai simplu mod este sa copiezi,dar nu iti recomand,deoarece am cunostinte care au fost prinse copiind! Poti recita lectiile cu voce tare,pentru a le retine mai bine,apoi in aceeasi zi cu teza, recita din nou tot caietul! Iti va fi de folos, crede'ma!

Succes!

| D3d3_1182 a răspuns:

Noua ne-a spus profesorul de istorie ca daca scriem inca odata sau de mai multe ori lectia incepem sa o memoram cat mai bine si a mai zis sa nu invatam cuvant cu cuvant sa invatam asa doar ce e esential restul sa stim noi sa formulam, sa citim de 10 ori fiecare pagina. si apoi incercam sa formulam noi povestirea lectiei. sper ca te-am ajutat

| Lolita_4631 a răspuns:

E greu de invatat atat. Poti discuta cu profesoara ta despre asta, spui ca nu poti invata asa mult.