| Ili19 a întrebat:

Voiam sa stiu care profil pentru liceu e cel mai profitabil si care liceu e cel mai bun.
De exemplu, eu as vrea sa merg pe Stiinte Sociale la Lazar, dar inca nu sunt sigura.
Voi ce parere aveti?
Multumesc pentru sfaturi!

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Ce inseamna profitabil la tine?
Daca te referi la facultate, tin sa te dezamagesc ca nu te intreaba nimeni ce ai facut. La medicina sunt veniti si de la filo si de la stiintele naturii. La limbi straine sunt si de la mate info si de la sociale.
Da, ok daca vrei sa te duci la inginerie aerospatiala e bine sa ai o baza in matematica.
Eu am facut Stiinte sociale si mi-a prins bine, iata de ce:
-Faci matematica pana in clasa a 12-a, dar e o matematica usoara si utila,
-Nu inveti latina ca la filo, nu dai teza din asa ceva, e o limba moarta
-Dai teza si inveti mai in profunzime materii precum psihologie si economie, care clar sunt utile, spre deosebire de latina.

| Ili19 explică (pentru Yurisa):

Multumesc mult pentru sfaturi! Daca pot intreba, tu ce meserie/facultate ai urmat?

| Yurisa a răspuns (pentru Ili19):

Drept. Încă urmez. Și aici am colegi care au fost la real, conteaza ce vrei tu in viata, profilul este mai putin important. Nu e o tragedie alegerea profilului, conteaza unde te potrivesti tu mai bine. Facultate poti sa faci unde vrei, atat timp cat ai ambitie si vointa. Succes!

| Ili19 explică (pentru Yurisa):

Multumesc din suflet!
Problema mea e ca nu stiu ce vreau sa fac in viata, insa profilul de Stiinte Sociale suna cel mai bine, iar psihologia pare foarte interesanta. La fel si filosofia, de fapt.

| Yurisa a răspuns (pentru Ili19):

Ai timp sa te decizi