| Victoria18 a întrebat:

Voua va place colectivul vostru de la scoala? Va simtiti bine langa el? Nu ma refer la profesori, ci la colegi!

9 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Da.Nu imi plac toti, dar majoritatea colegilor mei sunt niste oameni foarte ok si ma simt bine sa stau printre ei. Vreun motiv pentru care intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea e plina de prosti si vin in continuare copilasi mult mai "smecheri" crescuti in puf, cu parinti de bani gata. Daca nu le convine ceva, incep sa injure, nu stiu de unde scot cuvintele acelea. Le zici pe un mod frumos sa taca, ei se duc la mami si tati ca a fost batut si injurat. Apoi, parintii incompetenti te ameninta cu politia.

Legat de intrebarea ta, nu. Sunt a 9a, in a 8a ziceam ca abia astept sa scap de prostii din clasa, care mi-au mancat tot ce puteam sa fac pe viitor. Acum, in a 9a, sunt intr-o clasa cu 90% baieti, dar prostia e mult mai mare decat in generala.
Faptul ca oamenii sunt diferiti si au alte conceptii, inteleg altfel unele lucruri, poate mai greu sau mai repede, ii "deranjeaza". Apoi, chiar daca tu ai note mult mai bune decat ei la toate materiile, tot tu esti prostul clasei. Asta e doar un exemplu din clasa mea, nu sunt eu.

Iti dau un sfat. Nu judeca un om dupa modul in care se imbraca, educatie, muzica pe care o asculta sau notele pe care le ia la scoala. Daca esti inca in generala du-te cu un coleg din generala la un profil, asa vei avea un prieten adevarat langa tine, nu unul care sa te barfeasca sau sa te injure dupa.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum de unde scot cuvintele ălea? happy Oare cu ce stau în mână toată ziua, oare cine îi învață cuvinte dulci? Stai cu copiii mai mici decât tine de te deranjează asta? laughing
De ce să îți pese ce cred ceilalți de tine? Dacă faci ceva faci că-ți place/că te face fericit. Am un coleg care mă irita mereu când scotea pe gură afirmații menite mie și într-o zi mi-a pus întrebarea " De ce-ți pune ție 9/10, iar nouă nu ne pune mai mult de 7? Ai scris tot după dictare!" Dar, după tot el se întorcea la mine să-i șoptesc. Alții mă întrebau dacă fac pregătire. Asta cred ei, dar tot eu mă simt bine că mie îmi vine ușor, iar ei se chinuie să înțeleagă. Nu contează foarte mult notele pentru modul cu ești perceput. Poți fi bun, iar câțiva să zică "nu se poate, faci pregătire " fiindcă ei nu sunt în stare, dar adevărul se vede până la urmă, sau să fi bun și să te strice caracterul. Sau mai este o variantă : să fi bun, bun la copiat eseuri, rezolvări, programe etc., dar pentru asta îți trebuie cunoștințe. Pentru cine își dă seama ce face, nu mai înseamnă nimic notele de 10 pe care le primește.
Prost este considerat cel mai slab, cel vai de el de care ți-e milă și dacă mai comentează aiurea, chiar merită să fie crezut așa.
Eu nu am niciun coleg din generală lângă mine și îmi este foarte bine așa, chiar cred că este perfect că nu mă cunoștea niciunul înainte. aș fi dorit prima dată să vină un coleg cu mine, dar toți s-au ferit de profilul ales de mine. Am prieteni prin alte clase, este ok așa, îmi place să fac totul singură. happy

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avut noroc doar de prosti, cred ca ar trebui sa te intrebi daca e o problema cu ei sau daca exagerezi tu putin. Nu e OK daca crezi ca lumea e plina de prosti. Asta e motivul pentru care am ales al doilea liceu din oras ca optiune, chiar daca puteam sa intru la primul : evitarea acestor situatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Nu stau cu copiii mai mici decat mine, nu pot sa inteleg de unde ai dedus asta.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prinzi o glumă și te întrebi de ce gandesc ceilalți altfellaughing. Sper să nu te distrugă ciuda și disprețullaughing))

| Anuket a răspuns:

Da, mie îmi place. Clasa mea este una în care predomină băieții. Nu prea am eu treabă cu colegii mei, dar dacă este ceva ce îmi convine este că nu am o clasă monotonă.

| TheRGuy a răspuns:

Mie mi se pare O.K. cu toate ca am si niste colegi cam sariti de pe fix, dar in rest ma simt bine. De ce intrebi?

| Birtia_Andrei_Mirel_1990 a răspuns:

Nu prea...au o mentalitate foarte coborata pentru varsta lor.La modul ca inca folosesc replici expirate crezand ca sunt destepti si cand cineva le da un argument care sa dovedeasca ceva despre ei o sa zica "cine zice ala e" sau cel mai probabil o sa te faca nesimtit.