| LoveGivesYouWings a întrebat:

Vrea si eu incadrarea in opera lirica a povesti SOBIESKI SI ROMANII de costache negruzzi plz cat se poate de rapid dau funda

Răspuns Câştigător
| Ionela_5966 a răspuns:

Expozitia este partea de inceput a unei opera literare. Aici se prezinta
coordonatele principale ale actiunii: In opera literara Sobieski si romanii, actiunea se
petrece pe drumul care duce catre cetatea Neamtu, prin luna septembrie anul 1686.
Personajele intamplarii sunt oastea lui Sobieski, el insusi, doi hatmani, Iablonovski si
Pototki si plaiesii care aparau ceatatea Neamtu.

Intriga este reprezentata de faptele care determina actiunea: In cazul nostru,
intriga este atunci cand regele Sobieski, impins de la spate de mandria si ingamfarea lui si
de linguselile hatmanului Pototki, hotaraste sa atace si sa distruga ceatea Neamtu.

Desfasurarea actiunii contine succesiunea faptelor determinate de intriga: Regele
Sobieski isi pune armata in pozitie de atac, aseaza tunurile pe scaune de lemn, si da
drumul atacului. Bombele din tunurile lui Sobieski lasa urme adanci in zidurile cetatii.
Plaiesii din cetate o apara vitejeste, si toate gloanetele lor nimeresc pe cineva. Lupta
dureaza 5 zile, timp in care din cei 18 plaiesi din cetate mor 10, iar din armata lui
Sobieski mor o multime de viteji. In a 5-a zi, neamaiavand munitie si hrana, plaiesii decid
sa predea cetatea in mana regelui de Polonia, in schimbul faptului de a-I lasa slobozi, sa
mearga unde isi vor dori.

Punctul culminant reprezinta momentul de maxima tensiune in desfasurarea
actiunii: Vazand cat de putini sunt plaiesii care ies din cetate, in comparative cu multimea
de soldati care i-a fost omorata, regele de Polonia, decide pe loc ca acei plaiesi sunt
demni de moarte prin streang, si da ordin sa fie spanzurati.

Deznodamantul reprezinta sfarsitul actiunii si al operei literare: La interventia
hatmanului Iablonovski, care ii explica regelui Sobieski ca acei romani nu si-au facut
decat datoria patriotica fata de tara lor, regele se indura si le da drumul si le spune sa
mearga la casele lor si sa spuna la toata lumea ca au avut cinstea de a se impotrivi 5 zile
regelui de Polonia. Atunci plaiesii, cu ranitii in spate pleaca spre munti.

2 răspunsuri:
| yoo23 a răspuns:

Oannaa, de fapt era Expozitiunea, nu Expozitia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alooo! Tu la scoala ce faci dormi?
In primul rand acea opera nu e lirica! Profa ta a fost "high" probabil daca chiar v-a dat asta!
Iar daca chiar v-a dat asa si tu nu ai gresit (ceea ce e probabil) inseamna ca are un plan pe care il stiu si eu: sa va faca sa ganditi!
Asa ca sfatul meu: ori incearca sa revezi tema ca poate ai scris prostii, ori incearca sa gasesti SINGURA o solutie la tema ta! Cu net sau creier cum vrei tuwinking!