| Hoskero a întrebat:

Vreau ca mai departe sa dau la liceul de arte pe secțiunea desen-arhitectura. Stiu ca prima proba e natura statica dar care e a doua? Ce trebuie sa desenez? Nu stiu nimic despre a doua proba. Multumesc

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

A. PROBĂ DE PERCEPłIE VIZUALĂ
Studiu după natură – desen: natură statică compusă din două sau cel mult trei obiecte,
dintre care unul de rotatie (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale
sau mulaje), compusă pe contraste valorice
Note: (1) Se interzice compunerea naturii statice în exclusivitate din obiecte albe (ghips),
pe fundal alb.
(2) Dacă în fundal se foloseşte o draperie, aceasta nu va avea falduri.
Tehnica, la alegerea candidatului: creion sau cărbune
Timp de lucru: 5 ore.
Criterii de apreciere:
Compunerea spatiului plastic (încadrarea în pagină)
Raportul dintre obiecte (proportii)
Forma, caracterul obiectelor
Redarea spatiului şi a volumului
Raport valoric
B.PROBĂ DE CREATIVITATE
O compozitie pe o temă dată, executată în culoare sau volum (la alegerea candidatului).
CULOARE: O compozitie cu personaje şi cu enuntarea unei probleme de culoare -
tehnica, culori de apă.
VOLUM – compozitie ronde - bosse, cu personaje - modelaj în lut.
- timp de lucru 5 ore
Criterii de apreciere:
a)- unitatea compozitiei şi încadrarea în subiect;
- rezolvarea problemei de culoare enuntată;
- notă personală, originalitate, creativitate.
b) - raportul între elemente, proportii, mişcare, rezolvarea plastică a volumelor.
Note: (1) Pentru clasele de arhitectură, proba de creativitate se adaptează specialitătii,
sau se înlocuieşte cu o probă de memorie vizuală, probă scrisă, în care candidatii vor descrie în maximum trei pagini un edificiu arhitectural cunoscut, sau un ansamblu
arhitectural (de exemplu centrul oraşului). Se recomandă ca lucrarea să contină şi schite
de detaliu sau ansamblu, a căror calitate va fi evaluată după criterii artistice

Criterii de apreciere:
- cantitatea şi calitatea informatiilor furnizate;
- numărul detaliilor descrise;
- claritatea exprimării şi puterea de sugestie a textului;
- realizarea plastică a schitelor pe care le contine lucrarea;
(2) Pentru clasele de conservare - restaurare bunuri culturale, proba de creativitate se
înlocuieşte cu o probă de testare a abilitătilor practice. Proba constă în realizarea unor
reproduceri ale unor modele sau fragmente date, eventual mărite sau micşorate la scară.
Proba va fi realizată, la alegere, în culoare sau volum.
Criterii de apreciere:
- calitatea limbajului plastic utilizat;
- fidelitatea reproducerii;
- respectarea proportiilor şi a caracterului modelului (fragmentului), în cazul măririi sau micsorarii

vezi mai multe pe :
http://www.edu.ro/index.php/articles/12733

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 ( pag. 1 ) la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

"Probele de aptitudini :
21-22 mai 2015 = Eliberarea anexelor fişelor de înscriere pentru elevii sau absolvenţii care doresc să participe la probe de aptitudini

25-26 mai 2015 = Înscrierea pentru probele de aptitudini

27-30 mai 2015 = Desfăşurarea probelor de aptitudini

1 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor la probele de aptitudini
Depunerea contestaţiilor la probele de aptitudini, acolo unde metodologia permite acest lucru

2 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor finale" - SURSA = "Calendarul admiterii 2015" = Anexa 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Toate cele bune.