Întrebare recomandată | ami280 a întrebat:

Vreau idei de activități pe care le pot face la școală : la opțional de română.
Activități distractive, dar și educative.
Vă rog, e urgent!

Răspuns Câştigător
| amiracervencu a răspuns:

Stiu un joc pe care il jucam prin clasele a VI-a - a VII-a cu domnul nostru diriginte, care e profesor de romana. Se numea "Sultanul", parca, si se juca cam asa:
Unul dintre elevi era sultanul si statea in mijloc, iar restul jucatorilor in jurul lui. Acesta trebuia sa isi puna dorinte gen "Astazi as manca un desert care nu contine litera c" sau "Azi as citi o carte care sa nu contina litera a", dupa care toti trebuia sa raspunda pe rand. Cel care nu era atent si spunea un cavant ce continea litera interzisa era insemnat cu creta pe frunte. Mi se pare un joc distractiv si care pune mintea la lucru. Sper ca te-am ajutat. happy

2 răspunsuri:
| cossy19 a răspuns:

Imi aduc aminte de un joc pe care il jucam eu la romana pe a 7-a, cam asa. Doamna aducea un fel de mini-mingiuta, si o dadea unui copil. Acel copil trebuia sa spuna un cuvant sau maxim 2 si sa arunce repede mingiuta altui copil, care trebuia sa spuna mai intai ce a zis primul, apoi sa continue logic fraza, si tot asa. E un joc de atentie, spontanitate si imbunatateste memoria, dar si exprimarea corecta.winking