| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Vreau mai multe detalii despre cartea O călătorie spre centrul pământului. Câte capitole are, dacă fiecare capitol are cartea lui sau toate capitolele sunt într-o carte, rezumatul și dacă e interesantă și merita citită

Răspuns Câştigător
| Basthet a răspuns:

Opera lui Jules Verne se adreseaza in mare masura "publicului" masculin.

Sunt carti de aventura, unele contin o doza destul de mare de SF...

Eu iti recomand mai bine, tot de la el:

Doi ani de vacanta

Ocolul pamantului in 80 de zile

Capitan la 15 ani

iar daca iti vor placea astea, poti incerca si altele de la el, inclusiv cea la care faci referire in aceasta intrebare...

Copiii Capitanului Grant

Insula misterioasa

Vulcanul de aur

800 de leghe pe Amazon

Douăzeci de mii de leghe sub mări

O călătorie spre centrul Pământului

Pentru fete, iti recomand mai degraba Aventurile lui Tom Sawyer, sau Ciresarii...

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi dacă ai CITI tu, cartea?

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru sierra1):

Eu vreua să citesc cartea dar vreau mai multe detalii despre ea. Să văd dacă merită citită

| sierra1 a răspuns (pentru Geanina_Chirila_1982):

"Merita"?

| NLS a răspuns:

"dacă fiecare capitol are cartea lui"

asta chiar e o duma noua, m-a facut sa zambesc.

De fapt nu stii cum sa faci rost de tema pentru vacanta (rezumatul) si aburesti pe aici.

Daca ai cauta pe net 3 minute, ai fi facut rost deja de tema, desi eu iti recomand din suflet SA PUI MANA SA CITESTI,... nu doar cartea asta, ci si multe altele.
"O calatorie spre centrul pamantului" si inca vreo alte 10 scrise de J Verne, le-am dat gata pe clasa a IV si a V.

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru NLS):

Ce destept/deșteaptă esti tu nu am tema de vacanta că alți proști voiam doar să cumpar cartea și să acumulez mai multe informații sa vad daca merita cumpărată

| Basthet a răspuns (pentru Geanina_Chirila_1982):

Opera lui Jules Verne se adreseaza in mare masura "publicului" masculin.

Sunt carti de aventura, unele contin o doza destul de mare de SF...

Eu iti recomand mai bine, tot de la el:

Doi ani de vacanta

Ocolul pamantului in 80 de zile

Capitan la 15 ani

iar daca iti vor placea astea, poti incerca si altele de la el, inclusiv cea la care faci referire in aceasta intrebare...

Copiii Capitanului Grant

Insula misterioasa

Vulcanul de aur

800 de leghe pe Amazon

Douăzeci de mii de leghe sub mări

O călătorie spre centrul Pământului

Pentru fete, iti recomand mai degraba Aventurile lui Tom Sawyer, sau Ciresarii...

| Basthet a răspuns:

Bună! Găsești povestirea pe scurt, pe capitole, în blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare.