| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste titluri de carti bune care merita citite,de aventura sau pentru adolescentu,horror,fara Twilight sau Jurnalele Vampirilor sau mai rau,Stephen King. Ceva scris de un autor strain care sa merita banii si sa ma fascineze, sa nu ma plictiseasca.Multumesc happy.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ca si carti de aventura, eu iti recomand cartile lui Jules Verne, incepand cu "Doi ani de vacanta" si "Insula misterioasa", pana la "20 000 de leghe sub mari", "Insula cu elice" si "Copiii Capitanului Grant".
Daca vrei ceva care sa te fascineze, sa te tina incordat, poti incerca "Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher Stowe si Cartile lui Alexandre Dumas (cam tot ce gasesti); eu am citit "Regina Margot", "Cei trei muschetari", "Dupa 20 de ani" si "Vicontele de Bragelonne" si vreau sa ma apuc de "Contele de Monte Cristo".

O zi frumoasa!

| JulyStorm a răspuns:

Acu' depinde ce intelege fiecare prin "carte buna".
Unii ar spune ca cea mai tare carte scrisa vreodata e: "Pif, Paf, Puf". Eu am o alta definitie a unei carti bune, dar e posibil sa nu corespunda cu a ta.
Mi-au placut cartile lui John Saul in adolescenta. Sunt simpaticute si usor de digerat. Acelasi lucru e valabil si pentru cele scrise de Jules Verne.
Prin aceeasi perioada am citit si "Pe aripile vantului", o carte care la vremea aceea m-a marcat.
"La Medeleni" este superba, daca ai rabdare sa citesti toate cele 3 volume.
Daca preferi ceva mai complicat, deschide o carte de Cioran, Paler, Nietzsche, Jung, and co.

| LolyKissYou a răspuns:

Autor:John Saul...e preferatul meu big grin
- prezenta
-casa de la rascruce
-umbra
-roiul
-clubul Manhattan
... si da Stephan King e plictisitor si niciodata n-am ajuns la jumatea unei carti de-a lui laughing