| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa citesc...recomandati-mi o carte buna de care sa nu ma plictisesc de cum o deschid...de aventura, dragoste...
va multumesc anticipat!winking

40 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cismigiu and company de Grigore Bajenaru(viata de liceu a autorului ), Ciresarii cele 5 volume(aventura cu adolescenti), 20 000 de leghe sub mari, O scrisoare pierduta, 5 saptamani in balon, singur pe lume etc.

| SweetCandy a răspuns:

Maitrey-Mircea Eliade...sau Cartea Mironei-Cella Serghihappy
sunt de dragostehappy

auran
| auran a răspuns:

Seria Dune

| arysa a răspuns:

Domnisoara Christina-Mircea Eliade

Fara tine-Lucinda Edmonds

Spaima-Sandra Brown(in general cartile de autoarea asta sunt frumoase)

| simina a răspuns:

Citeste grasa si proasta sau razbunarea slutilor si in general cartile scrise de Rodica Ojog Brasoveanu dupa '89 nu o sa mai dormi pana nu le tremini si o sa si razi-plangi copios

| ariana10 a răspuns:

Winnetou absolut extraordinara, are 3 vol si la inceput e putin plictisitoare dar apoi nu te mai poti opri din citit

| rox a răspuns:

Mi-a placut ata de mult JANE EYRE de CHARLOTTE BRONTE, incat cand am ajuns la ultima pagina imi doream sa nu se mai termine.happy

| gabitza05 a răspuns:

Bucuria de a trai-emile zola
singur pe lume-hector malot
mara-ioan slavici
foamea-Knut Hamsun
robinson crusoe-daniel defoe

| Marry:X a răspuns:

Amurg... o ador:X

| cutache a răspuns:

Fiul risipitor de radu tudoran

| WhiteWings a răspuns:

Tess d`urberville-thomas hardy
la rascruce de vanturi-emily bronte
invitatia la vals si elevul dima dintr-a saptea-mihail drumes
doamna bovary-gustave flaubert

| iulia_5454 a răspuns:

Panza de paianjen-cella serghi
la rascruce de vanturi-emily bronte
papillon-henri charriere

| cappodonna a răspuns:

Ca sa nu te plictisesti, inca de la prima pagina, incearca Suad-arsa de vie. Daca nu ti-o place sa ma injuri in fiecare zi big grin. Inca din prima pagina iti capteaza atentia si nu o mai poti lasa; e in jur de maxim 20 lei de la editura RAO.

| Delisha a răspuns:

Dama cu camelii-ce e drept primele 15 pag te plictisesc, dar apoi nu o mai poti lasa din mana
Dracula-superba de la inceput pana la final
Alchimistul-la fel de buna

| machupicchu a răspuns:

Pot fi foarte multe variante de recomandat... recomandarea mea este : sa citesti tot ceea ce "iti cade in mana"(expresie specifica cititorilor), pentru ca toate cartile au frumusetea lor, atractia lor...etc si va reusi fiecare in parte sa te captiveze, in mod sigur. Totul este sa citesti si sa vrei sa faci aceasta...inceputul este incert pentru. tine(cred), dar dupa ce vei trece de acest prag, te va captiva CITITUL... oricarei carti.de orice gen.
succes in a descoperi "pasiunea de a citi"

| carmenzo a răspuns:

ADIO AFRICA! Corinne Hofman... e super si are si pozehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi-a placut Necunoscuta de la Wildfell Hall- Anne Bronte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O scrisoare pierduta am citit-o am si interpretato, daniel defoe am citit, jules vernes am citit majoritatea cunoscute de el, mara am citit pana la jumatate, dar apoi m-am plictisit.imi suna bine dama cu camelii...mai astept propuneri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singur pe lume ddestul de cool

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi puteti spune si mie nsite site-uri online unde pot citi si eu 20000 de leghe sub mari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seria amurg este destul de bunahappy ti`o recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele 5 cartii din jurnalele vampirilor aici nu poate nimeni sa ma contrazica cele mai bune romane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vechiul oras imperial- yasunari kawabata
e o super carte, crede-ma!

| ladybird a răspuns:

De Dan Brown - "Ingeri si demoni" si "Codul lui Da Vinci" daca nu l-ai citit inca. Mihail Sebastian "Orasul cu salcami", "Accidentul" Simona Popescu "Exuvii". Nu stiu ce varsta ai dar daca esti mai mica ai putea citi "Ciresarii" de Constantin Chirita (daca din nou nu ai citit deja).

| carmen111 a răspuns:

"crima shy pedeapsa"-dostoievsky

| Verdunkleten a răspuns:

11 minute. Veronika se hotareste sa moara-paolo coelho

| blackcat_3605 a răspuns:

Mandrie si prejudecata-Jane Austen
La rascruce de vanturi-Emily Bronte
Romanul Adolescentului miop-Mircea Eliade happy

| Georgia_2863 a răspuns:

Iti recomand Testamentul de John Grisham-are tot ce vrei: suspans, aventura, umor, dragoste.
Testamentul prin care un miliardar isi lasa averea unui fiice ilegitime...starneste tot felul de reactii din partea membrilor familiei numeroase a acestuia.lucrurile derulandu-se ...si...mai departe te las sa afli laughing. sfarsitul a fost total neasteptat-mi-au dat si lacrimile :p