| Robyyyy96 a întrebat:

Vreau sa imi raspundeti la o problema de matematica, am nevoie urgenta de raspuns. Problema este urmatoarea big grineterminaţi numerele întregi a şi b, ştiind că sunt invers proporţinale cu 2 şi 6, iar a-b=10. Puteti sa ma ajutati? plzz dau funda!?!

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Din faptul ca a si b sunt invers proportionale cu 2 si 6 ai relatia a*2=b*6, adica a=3b si inlocuiesti pe a in functie de b in relatia a-b=10. Obtii 2b=10, adica b=5 si a=15.

5 răspunsuri:
| EmonicaLaura a răspuns:

Hey!
Probabil te a zapacit faptul ca sunt invers proportionale dar in fine. Uite rezolvarea:
daca a si b sunt invers proportionale inseamna ca nu mai vine acel raport a/b=2/6 (cum e la direct proportionale) si a/b=6/2
pentru ca 6:2=3 rezulta ca a/b=3, adica facand produsul miezilor egal cu produsul extremilor rezulta faptul ca a=3b
Acum inlocuiesti in cealalta ecuatie, a-b=10
Vine 3b-b=10=>2b=10=>b=5
Daca b=5, a=3*5,a=15
Daca vrei sa te verifici: 15-5=10
sau
15/6=5/2=>2,5=2,5
Bafta si... sper ca ai inteles!

| Robyyyy96 explică:

Ms tuturor! si app nu era tema miercuri am examen si nu stiam cum se rezolva exercitiul!

| Drafters a răspuns:

Deci: a, b =?; a-b=10; a/b=6/2 deci 2a=6b|:2 deci a=3b deci 3b-b=10 deci 2b = 10 deci b=5 deci a=3x5 deci a=15 => a=15 si b=5 big grin ps: am tot scris deci pentru ca daca scriam => nu ma lasa filtrul de spam

| NeWebMaster a răspuns:

Voi chiar va faceti temele in vacanta? pe TPU? VSM!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunul simt nu se discuta! Tu nu intelegi ca nu ai voie cu teme aici? Esti greu de cap? Cata nesimtire zace in voi frate! Ma mir cum va suportati!