| elyelenutza a întrebat:

Vreau sa intru la liceul pedegogic si voi avea probe eliminatorii...Cine a fost, stie in ce consta acestea?
Fundita :*

1 răspuns:
| Nataliaa2176 a răspuns:

Hei! Eu sunt eleva in clasa a9a la Colegiul Pedagogic din Campulung Muscel si cred ca te pot ajuta in aceasta privinta. In primul rand vreau sa iti spun ca profilul pedagogic cere si impune multe cunostinte in toate domeniile si trebuie sa te straduiesti putin sa invati, insa iti garantez ca merita deoarece dupa 4 ani vei avea o diploma de educatoare sau invatatoare care te va ajuta mult.
sa revenim la probe.Vor fii 4 probe :
1. la limba romana(dictie) :vei fii nevoita sa faci un text argumentativ pe o anumita tema data de comisie, un text argumentativ in care zici de ce ai ales profilu pedagogic si respectivu liceu, vei avea un mic exercitiu de dictie si sa reciti o poezie la alegere
2.la desen: ti se va da sa desenezi sau sa pictezi(anul trecut a fost la alegere) o natura statica din 2 obiecte(o vaza si un fruct)
3. sport: vei avea de facut niste exercitii de gimnastica acrobatica(la saltea, sunt destul de usoare) si proba de rezistenta unde vei fii pusa sa alergi cam 700 de metri(nu trebuie sa ajungi prima trebuie doar sa nu te opresti)
4.Muzica care cere putina pregatire sau atentie : trebuie sa canti gama do, sa identifici niste sunete, sa bat ritmul care ti-l cere profesrul si sa canti un cantec la alegere sau chiar mai multe, te sfatuiesc sa canti oda bucuriei sau treceti batalioane daca nu poti sa duci prea bine alte melodii ...Mult succes, aceste probe se dau prin mai(27-28 la mine), sa nu ai emotii. Sper ca ti-am fost de ajutor! La ce liceu vrei?