| Sunshine123 a întrebat:

Vreau sa invat mai multa engleza. Ma descurc destul de bine la vocabular dar cu gramatica ma descurc mai greu. Ce imi recomandati sa invat? Timpurile verbale mi se par greu de retinut pentru ca ele difera in functie de situatii si nu cred ca pot sa retin la fiecare in parte toate situatiile. Ah si daca stiti vreun site ceva sau vreo carte care sa ma ajute mi-ar fi de folos. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Alex704 a răspuns:

Gramatica nu se invata tocind.Este imposibil sa inveti ca papagalul niste reguli si apoi cand trebuie sa te exprimi sa stai tu sa te gandesti "oare aici ce este?". Teoria de la gramatica trebuie inteleasa si prin mult exercitiu iti va intra in "reflex".De exemplu, gandeste-te cum in romana ne exprimam corect gramatical(mai mult sau mai putin, dar majoritatea persoanelor educate nu fac alte greseli in afara de cele uzuale, desi daca se concentreaza le evita si pe acelea) fara sa stam sa ne gandim ce regula se aplica.Aici trebuie sa ajungi si in engleza(sau orice alta limba vei dori sa aprofundezi vreodata).Iti pot recomanda seria de carti Grammarway, din cate stiu sunt de la nivelul A1 pana la B2, de asemenea le gasesti online sigur postate pe undeva.Cu acestea vei invata bine toata gramatica de baza, dupa aceea daca iti doresti sa treci la lucruri mai avansate(si nu atat de uzuale in viata de zi cu zi) de C1/C2 poti folosi cartea Destination C1&C2,dar e mult pana acolo happy. Mult succes!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

TRebuie sa ti le explice cineva bine si sa faci multe exercitii cu ele, degeaba retii tu situatiile alea, sunt un inceput dar pana nu le vezi in practica degeaba le retii

| GdX a răspuns:

Eu am invatat engleza de la Cartoon Network cand nu era dublat, de la jocurile pe calculator (WOW ce vremuri...), de la filme cu subtirere in engleza si mi-am cumparat carti in limba engleza.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa citesti, citirea te invata sa cunosti inclusiv gramatica unei limbi, sintaxa si inveti si acele moduri

| Frank51 a răspuns:

Eu iti recomand sa faci un curs de engleza. Stiu ca suna plictisitor si obositor, dar in opinia mea asta este singura solutie viabila. Nu a zis nimeni ca nu poti sa inveti si singur, dar dureaza mai mult, si nu este la fel. Exista cursuri platite de stat, daca cauti bine o sa gasesti.

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Poți încerca să vorbești cu o prietena în engleza, sa te uiți la filme cu subtitrarea în engleză. Sau poți încerca Duolingo, e o aplicație interesanta. Cred ca cel mai bine se învață engleza auzind și vorbind, dacă doar înveți din manuale o sa te încurci când vei avea tu de vorbit happy Mult succes în continuare!

| Legion7X a răspuns:

Http://wiki.ro-en.ro/?/doku.php

http://verbul-in-limba-engleza.yolasite.com/present-perfect-continuous.php

https://marplo.net/engleza/trecut_perfect_continuu-g

https://ro.m.wikipedia.org/......glez%C4%83

https://www.perfect-english-grammar.com/......-have.html

Ex he could have done the same thing
El ar fi putut face/ să facă același lucru.

This is what he come here for. He could have told me from the first time he don't wants to work
De asta a venit aici, ar fi putut să îmi spună de la început că nu vrea să muncească

Urmează exemplu meu la partea cu Could have + past participle

http://www.englez.ro/verb_prezentul_simplu.html