Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat niste copii putina engleza dar nu stiu cum sa o fac incat sa fie mai interactiv.Nu stiu daca o sa fie atenti daca doar le prezint cum se numara in engleza,cum se spune la partile corpului uman,la obiecte,etc...
N-am nicio idee, poate ma ajutati.
Vreau sa spun ca nivelul lor este aproape 0 si eu sunt la un nivel mediu.

9 răspunsuri:
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Daca esti la un nivel mediu atunci este contra indicat sa lucrezi cu mai multi copii in acelasi timp. Ca sa fie mai atenti incearca sa gasesti niste animatii cu asa ceva pe internet pe care sa le arati in timp ce le explici, copiilor le plac desenele.

| Bizon95 a răspuns:

Desene animate in engleza pe televiziunea digitala unde poti sa scoti subtirarea si sa schimbi limba din romana in engleza

eu ASA am invatat engleza cel mai mult, cu toate ca nu mai eram de mult copil, scenele sunt clare, usor de inteles si se vorbeste rar si foarte clar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

E vorba de copii cu varste cuprinse intre 12 si 18 ani, nu sunt chiar asa de mici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MrkiddyKid1):

E vorba de copii cu varste de 12-18 ani.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
si la varsta aia nu se mai uita la desene?

eu personal pana acum nu am mai vazut sau auzit de o solutie mai buna sa inveti o limba vorbita fara sa te chinui

chiar ca exemplu sunt unii adolescenti care au ajuns sa o rupa cat de cat in japoneza pentru ca se uita in draci la Anime

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Nu sunt niste copii foarte cuminti, deci varianta cu desene cade.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, multumesc, ma faci sa ma simt... special big grin
pentru ca si in ziua de azi imi plac desenele big grinbig grin

totusi (imi apar ideea) nu strica sa le pui asa un canal de, desene (fara subtitrare si fara dublare in romana, ci pur in engleza) in timp ce se joaca altceva, poate, poate se mai uita din cand in cand si la tembelizorwinking

acum, pe moment, singura idee pe care o mai am ar fi un fel de joc, in care daca nu stiu cuvintele sa nu poata sa progreseze (cuvinte care sunt prezentate initial, si apoi exersate practic, in joc), insa nu stiu asa un joc, poate ai noroc sa gasesti asa ceva, sau chiar sa inventezi tu unulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Nu stiu daca le plac desenele la varsta asta, nu toti sunt ca tine si sunt destul de obraznici deci nu cred ca ar avea astampar sa se uite.
Am gasit pana la urma cum sa fac, le predau adjective, substantive si verbe si ii pun sa faca propozitii si mai vad dupa, eu nu prea am imaginatie acum.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am copii
nu am nici o intentie sa fac copii
cel mai bun prieten al meu are o fetita de 5 ani si cand "INCEPE", imi piere cheful sa fac copii
dar, iti doresc succes si te respect mult pentru ca te chinui cu, copiii!winking