| Anonim2003000 a întrebat:

Vreau sa invat programare! Sunt la mate-info clasa 9 a și profu meu de info e varză! Ce fac! Vreau sa fiu bun, să știu c++, php, Java script etc. Ce fac?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

asta e un playlist destul de bun de inceput.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Profesorul tau nu este neaparat "slab". El trebuie sa invete TOTI elevii, nu numai pe tine.
Majoritatea elevilor nici n-au auzit pana acum din ce consta si cum functioneaza programarea!
Daca va vedea ca te dedici mai mult si ai deja cunostinte mai avansate, atunci probabil se va ocupa cu tine in mod mai special...
Daca esti pasionat, in timp poti deveni cel mai bun din clasa, scoala, sa participi la concursuri si olimpiade etc.

Paralel cu scoala, tu te poti perfectiona si singur, consultandu-te cu programatori "mai mari" si experimentati.
In primul rand iti faci un echipament dedicat: un calculator mai slabut pe care sa-ti faci un mic server Apache + un alt calculator pe care sa instalezi programele pentru limbajele dorite si documentatiile aferente. Din aceste calculatoare formezi o mini retea.

In al doilea rand, iti faci rost de carti si alte documentatii, programe sursa functionale etc. pe care sa le poti studia, combina.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim2003000 explică (pentru Bula):

Ba da e foarte slab! Adică nici nu rostește bine limbajele de programare! Gen la C++ spune "Câ plus plus" iar la html"has te mâ lâ".(fără glumă)
L-am văzut, odată din greșeală avea proiectul de la calculator pornit și avea acolo lecția care trebuia să ne-o predea...și când a văzut că-i pornit la stins repede!
Ne tot spune că a terminat la Babeș Boia, dar nu știu cum a terminat el acolo facultatea când el încă foloseste cuvinte precum"micro procesor, placa grafica și placa cu circuite"!
L-am întrebat odată ce componente are un calculator!
Mia spus micro procesor (procesor), placa cu circuite (placa de bază), placa grafica (placa video) memorie interna (cred că se referea la hard disc) și memorie RAM după care s-a prefăcut cai suna telefonul și a ieșit din clasa

| Bula a răspuns (pentru Anonim2003000):

Cu timpul s-au folosit mai multe expresii pentru acelasi notiuni (direcror-folder-catalog, procesor-microprocesor, placa grafica-placa video (cu toate ca "video" inseamna mult mai diferit de functia indeplinita, iar mai corect ar fi placa de VIZUALIZARE.
Pentru acelasi lucruri pot exista mai multe sinonime, fiecare avand posibilitatea sa foloseasca varianta care-i place.
Cu toate ca PC-urile exista in tara noastra de cca 30 ani, nici pana in ziua de azi nu s-a facut vreun dictionar IT de engleza-romana! Academicienii, ca si politicienii n-au avut inca timp nici pentru aceasta latura al educatiei.

Ca urmare, sa nu te miri de exprimarea profului, el nu este prof de engleza, ci trebuie sa va invete primele notiuni care stau la bazele programarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E plin netul de tutoriale.

| StrongHeart a răspuns:

Salut.Scoala te invata ceva dar te si indobitoceste.Cel mai bine studiaza tu in timpul liber ce iti place, in cazul tau programarea.Internetu e un loc vast in care sunt sigur ca vei gasi toata informatia de care ai nevoie.Bafta!

| Mclaren12 a răspuns:

Daca profesorii nu sunt in stare sa te invete la scoala, invata de pe internet. Cauta tutoriale sau cursuri online.

Răspuns utilizator avertizat
| Milly88 a răspuns:

Înscriere la un curs opțional.Asa o sa ai si diploma/calificare de programator si o sa inveti fix ce te intereseaza.Bafta!