| wolder a întrebat:

Vreau sa invat sa citesc foarte bine la franceza!
Am invatat regulile de pronuntie si incerc sa citesc!
Mai am nevoie de ceva in afara de regulile de pronuntie si mult exercitiu de citit?
Vreau sa-mi raspunda cine stie limbabig grin
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DenisejUSTmE a răspuns:

Nu.Daca le-ai invatat, incepe sa citesti.Cand vrei sa traduci ceva sau sa rezolvi exercitii, consulta mai bine un dictionar sau poate traducere pe google(dar nu da bine).

REGULI DE PRONUNTIE:
ou=u,
ou(cu accent)=unde,
ch=ş,
in=en,
en=an,
qui=chi,
que=că,
ai=e,
ph=f,
un=an,
une=iun,
,,s intre doua vocale se pron z'',
ss=s,
,, c urmat de,,e'' sau,,i''=s'',
,,g urmat de,,e,a,i''=j'',
eau=o,
e(cu toate accentele)=tot,, e '',
e=eu,
ultima litera de regula nu se citeste,
u=eu,
eu=eu,
oi=oa,

Astea sunt pe regulile pe care le stiu eu. Poate tu ai mai gasit si altele pe net, dar eu cu astea citesc in clasa si dna prof zice ca citesc ft bine.
BAFTA!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce te interesează? Poate te ajut eu.

| wolder explică (pentru corolav):

Toate regulile de citire! Le-am gasit si pe net, dar cred ca nu sunt completebig grin

| corolav a răspuns (pentru wolder):

Dacă e vorba numai de reguli de citire şi dacă le-ai găsit pe net înseamnă că sînt toate.