| hkr a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa citesc o carte dar nu prea am idee ce sa citesc. Ce imi recomandati? Am 16 ani.big grin

23 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Draga mea, cititul primei carti poate fi ca primul contact sexual adevarat : dureros un pic, dar placut pana la urma laughing Daca nu ai citit nicio carte pana la frumoasa ta varsta, ce carte ti-ar putea recomanda cineva?! Eventual, abecedarul laughing

| Alinush6 a răspuns (pentru noktambul):

SINCER mai bine taceai si nu te mai bagai... urat din partea ta sa stii

| noktambul a răspuns (pentru noktambul):

Draga mea (dragul meu) ia incearca de citeste "Un veac de singuratate" de Gabriel Garcia Marquez. Dupa primele doua pagini nu o sa mai lasi cartea din mana pana la final. Dupa ce ai gatat de citit cartea, mai vorbim. Promiti?

| Rockart a răspuns:

"Promisiunea Ingerului" de Frederic Lenoir si Violette Cabesos
"Mumia" de Anne Rice
"Hotul de carti" de Markus Zusak
"Crescendo" de Becca Fitzpatrick
"Mai las-o moale cu fantomele" de Megan Crewe
"Damnare" de Lauren Kate
"Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde
"Nu plange sub clar de luna" de Heather Davis
"A doua luna plina" de Kelley Armstrong
"Emma" de Jane Austen
"Promisiune mincinoasa" de Howard Roughan.
"Venin" de Colin Falconer
"Craciunul lui Poirot" de Agatha Christie
"De Profundis" - Oscar Wilde
"Procesul" de Kafka
"Schimb de dame" de David Lodge
"Ratiune si Simtire" de Jene austen
"Eu, Robotul" de Asimov
"Cartea rasului si a uitarii" de Milan Kundera;
"Mana stanga a intunericului" de Ursula le Guin.
"Un veac de singuratate" de Gabriel Garcia Marquez
"Litera stacojie" de Nathaniel Hawthorne
"Dincolo de nisipuri" de Fănus Neagu
"Departe de lumea dezlantuita" de Thomas Hardy
"Londra insangerata" de Geoff Nicholson
"Crima din Orient Express" de Agatha Christie
"Sarpe & cercel" de Hitomi Kanehara
"Cabal" de Clive Baker
"Replay" de Ken Grimwood
"Alchimistul" de Paulo Coelho
"Mandrie si Prejudecata", de Jane Austen
"Cuibul de viespi" de Agatha Christie
"Jane Eyre" de Charlotte Bronte
"Anna Karenina" de Lev Tolstoi
"Rosu si Negru" de Stendhal
„Ultima noapte de dragoste ,întâia noapte de război" de Cămil Petrescu
"Pe culmile disperării" de E.Cioran
"Viaţa pe un peron" de Octavian Paler
"Critica Raţiunii pure" de Immanuel Kant.
"Singur pe lume" de Hector Malot
"Cianură pentru un surâs", "Bună seara, Melania!" de Rodica Ojog-Braşoveanu

| FiddleStick a răspuns:

Eu iti recomand cu placere o carte care am citit-o si eu si mi-a placut foarte mult este vorba despre cartea Mara.

| BuburuzaAnca a răspuns:

Cartea care am citit-o si care mi-a ramas in minte si in ziua de azi si pe care nu o sa o uit niciodata care am citit-o la varsta ta a fost COliba unchiului Tom. O carte extraordinara scrisa de H.B.Stone. Ti-o recomand cu caldura

| Authentic_Ok_1981 a răspuns:

Pai uita-te ce carti ai in bibloteca, si vezi care nu ai citit-o.

| dolcEE a răspuns:

" De Veghe in Lanul de Secara " - e super tare happy, cartea nu are legatura cu titlul,, o sa-ti placa big grin ( e despre un adolescent)-aventura, drama.

| hkr explică:

Woaw ce destept esti ba.de unde ai inteles tu ca sunt fata? te bagi si tu in seama noktambul.

| mihai741 a răspuns:

Prințul, de Tudor Teodorescu-Braniște. O carte despre care au auzit puțini, cu atât mai mult s-o și citească. Eu o consider o carte fantastică! Acum, depinde ce cauți și tu.

| flower_3416 a răspuns:

Depinde,ce carti iti place.
Eu am citit si mi-au placut urmatoarele:
Dragoste in vremea Holerei
Numele Tradafirului
Un veac de singuratate
Jeane Eyre
Emma
India -Mircea Eliade
Que Vadis
Fara Ideal
sunt multe altele, orice carte poate fi frumoasa in sinea ei dar secretu este sa iti placa sa citesti.

| RoseQueen a răspuns:

Citeste ceva care se potriveste cu personalitatea te sau cu starea ta de spirit acum.Incearca ceva gen Jane Eyre,Nascuri asasini, Anna Karenina, Panza de paianjen, asta daca vrei ceva mai sau orice alt ceva ce-ti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand ''Arta de a iubi'' de Don Miguel Ruiz.Cartea asta iti poate schimba viata in bine, fiecare dintre noi ar trebui sa o citeasca.

| Alinush6 a răspuns:

Acum depinde si de gusturile tale.
Eu am 17 ani multi inainte
: preferata mea este Invitatia la vals de Mihail Drumes (are dragoste, fericire, iubire, tristete, tradare, visare, drama si multe alte sentimente pe care eu le-am trait citind cartea asta). Nu o sa-ti para rau daca o citesti, te asigur.
Iar cea de-a doua carte preferata a mea este O noua viata de Mary Jo Putney...
SPER SA-TI PLACA ACESTE CARTI happy

| Dana23 a răspuns:

"Romeo si Julieta"-William Shakespeare
"Insula Misterioasa"-Jules Verne
"Twilight"-Stephanie Meyer
"Gossip Girl"-Cecily Von Ziegesar
"Harry Poter"-J.K.Rowling
"Invitatia la vals"-Mihail Drumes

| PonciK3214 a răspuns:

Iti recomand o carte minunata care sunt sigura ca ti se va potrivi " Sunt idioata. Cum sa ma lecuiesc de aceasta boala?" cine a scris-o nu tin minte

| DanielaIoana a răspuns:

O carte pentru o fata care iubeste si e sensibila : maitreyi. e un roman nu foarte lung si e suuuper. e vb despre o frumoasa relatie de dragoste dar pana la sfarsit. vei plange big grin MAITREYI de MIRCEA ELIADE. iti va trebui si pentru clasa a 10

| ღAstaMicaღ a răspuns:

Eu iti recomand cartea"Fortele raului absolut" mie una imi place foarte mult! Sunt 3 volume... uite de unde poti comanda http://www.librarie.net/......-Armstrong pa sper sa iti placa:*

| thunderstorm a răspuns:

Cred ca "scrisoare de dragoste" M. Drumes e destul de frumoasa si usor de citit.:*

| Alinush6 a răspuns (pentru thunderstorm):

Si eu as vrea s-o cititesc dar nu am gasit-o la bibloteca

| 2502154296 a răspuns:

Eu am citit foarte multe romane si nici unul nu mi-a placut (insa am citit romanu tema pentru acasa de nicolae dabija si am ramas uimita ))(iti sfatui acest roman citestel naparat!)

| asassin a răspuns:

The twilight ii faina! s-a luat dupa filmul twilight big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| aletheiagradinaru1 a răspuns:

Citeste ceva interesant, carti de aventura, pur si simplu ce iti place si nu uita mereu da frau liber imaginatiei. Poti citi ceva de Neagu Djuvara