| alexalex_4797 a întrebat:

Vreau sa ma mut la alt liceu(sunt cls a10a acum) si ma gandeam sa ma mut de pe semetru 2 la un alt liceu(numai vreau mate-info, profi severi, etc)... Ce ziceti o sa-mi fie usor sa ma acomodez? Cum o sa fiu privit de profesori/colegi? Ati trecut prin ceva asemanator? cum a fost? Multumesc

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depinde si de firea ta, dar si de realitatile din noul liceu.

| MisterKat a răspuns:

Salut! In clasa a 11-a la mine in clasa a venit un coleg de la mate-info. El a trebuit sa dea doar un test la limba latina (eram clasa de filologie si a trebuit sa dea ceva). Nu te speria, nu era foarte greu! Latina e ciudata...Fiind de la acelasi profil ca si al tau, dar avand bilingv franceza (ca studiu al limbei straine), el nu a mai trebuit sa dea si test la franceza (clasa mea era bilingv franceza). Daca mergi la o clasa de uman (filologie sau stiinte sociale) vezi ce optiune alegi: intensiv/bilingv. Eu te sfatuiesc sa alegi bilingv (studiezi mai bine acea limba straina ), alege un liceu bun la care sa ai si profi din Franta (eu am avut profi din Franta si predau cate 1 ora pe saptamana la clasa mea), in plus daca alegi un liceu care este in programul Bacalaureatului Francofon e si mai bine. Cu diploma de Bacalaureat poti sa mergi in orice tara francofona (Franta si chiar Canada - partea franceza ) si sa te inscrii la o Universitate fara sa mai dai vreun test de limba. Daca alegi limba spaniola, ca limba de studiu in regim bilingv, vei gasi si licee care dau si Bacalaureatul Spaniol si vei putea prinde o bursa gratis de studiu in Spania sau o excursie. Asa era la mine in liceu.
Daca te pasioneaza limbile straine, artele, istoria, literatura alege Filologia. La Stiinte Sociale vei face matematica tot parcursul liceului (pana in a 12-a - cate 2 ore pe saptamana). La filologie nu mai faci matematica din clasa a 11-a, biologie, chimie, fizica. Dar o sa faci o materie numita Stiinte (1 h/saptamana - e foarte usuoara si interesanta), Educatie Sanitara (un fel de Biologie, dar mai mult sunt chesiuni legate de viata, alimentatie, igiena, sexualitate) - asta am facut in clasa a 12-a. Si o sa mai faci un fel de Informatica care e foarte usuoara...
Succes!

Pentru a te transfera trebuie sa faci o cerere la respectivul liceu (mama ta sa o faca, nu tu, caci esti minor inca si regulamentul cere ca parintele sa faca cererea, dar intai trebuie sa te interesezi daca mai sunt locuri libere in unele clase.) Pentru ca numarul de copii ce sunt intr-o clasa sa fie normal, trebuie sa fie 28 (28 de elevi), daca sunt mai putini ai sanse. Dar poti sa te inscrii si daca sunt peste 28 - in limita a 30 de locuri (adica inca 2 in plus in fiecare clasa). Succes!

| SweetDreamss a răspuns:

Din cate stiu eu nu poti sa te transferi la alt liceu nici macar daca te muti din oras.Pt ca u ai dat test/teza/examen sau ceva pentru a intra si la liceu nu e ca la scoala.