| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma transfer inapoi in liceul din care am plecat in semestrul 2, trebuie sa merg la director si sa mi fac dosarul si apoi sa mi semneze directorul din scoala in care sunt?
Sau care era procedeul exact?
si termenul limita cand trebuie sa cer transferul?

Răspuns Câştigător
| Barbu_Mariana__RhXz a răspuns:

Trebuie sa faci exact cum ai facut la primul transfer.
Nu spui alte elemente necesare, respectiv daca schimbi sau nu profilul si ce motive de transfer ai, in functie de acestea te poti transfera si acum, numai din sem.II sau numai in vacanta de vara.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 155.(1)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară. Prin excepţie, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului.
(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| anonim_4396 explică (pentru Barbu_Mariana__RhXz):

Tin minte ca atunci am umblat mult in locul unde m-am transferat, acum trebuie gen sa merg la liceul la care vreau sa ma transfer sa fac dosare si chestii si de la liceul din care vreau sa plec imi trebuie doar semnatura directorului? asta i faza ca nu mai tin minte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa depui cererea de transfer la liceul unde vrei sa te transferi, cu avizul CA al actualului liceu. Nu trebuie sa faci nici un dosar, daca transferul se aproba liceul de transfer iti va cere dosarul de la liceul actual.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si cand e termenul limita daca vreau pe semestrul doi sa ma transfer? 31 ianuarie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti depune cererea inainte de sfarsitul sem.I, cu cca 2 saptamani.

5 răspunsuri:
| Barbu_Mariana__RhXz a răspuns:

Vreau sa ma transfer inapoi in liceul din care am plecat. Cum trebuie sa procedez