| Miruna19miru a întrebat:

Vreau să știu de ce unii oameni folosesc "î" în loc de "â" și invers, exemplu: "mîne seara", "ancă sunt aici". Acestea să fi fost corecte în trecut?

Răspuns Câştigător
| 1bbc192 a răspuns:

Litera î era folosita in trecut in scrierea tuturor cuvintelor ce contineau acest sunet, litera â aparand in 1904. Multi intelectuali au fost impotriva acestei schimbari. In trecut scrierea tuturor cuvintelor cu î era corecta, asa ca unii oameni mai in varsta inca folosesc aceasta scriere, chiar daca este gresita in prezent

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Inainte de revolutie se folosea doar "î". Acest mod de a scrie a fost considerat neromanaesc si schimbat dupa. Acum se folosesc ambele caractere :"î" si "â". "î" se foloseste la inceputul si sfarsitul cuvantului si in interiorul cuvantului compus. Ex. neînceput, reînceput, bineinteles.
Faptul ca unii folosesc aceste caractere altfel, denota incultura. Pe mine ma supara cel mai mult cand este folosit "â" la inceputul cuvantului.

| Nemessys a răspuns:

,,înca" era o forma corecta in trecut. Si acum se foloseste pentru ca... da.
iar aia cu,, anca" este faculta de analfabeti. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Nemessys):

",,înca" era o forma corecta in trecut". laughing laughing laughing înca mai este înca forma corecta de scriere, pentru ca întotdeauna se foloseste " î " la începutul cuvintelor si doar in interiorul a nu tuturor cuvintelor se foloseste " â ". a fost gaselnita a parlamentarilor schizofreni, imediat dupa '89.

| Nemessys a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ops. rolling on the floor am gresit. De fapt trebuia sa folosesc un cuvant cu,, î" in interior. Cum ar fi,, pamînt ".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Nemessys):

In "interiorul" cuvântului se folosescte "â"; dupa noile norme

| Nemessys a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Unii inca-l folosesc cu,, î". trist.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu-i deloc trist. noile norme au fost introduse de niste paramentari idioti. La mintea ta, ce-i mai simplu: 1. "î" în oricare stuatie? sau 2. pe litera de baza "a" sa ai trei litere= "a", "ă", "â"? chiar ti se par firesti normele de utilizare ale lui "î" si "â", intr-o devalmasie!?winking laughing

| nda a răspuns:

Aia care folosesc â din a la inceputul sau sfarsitul cuvantului nu stiu sa scrie. Aia care folosesc î din i in interiorul cuvantului probabil sunt mai in varsta. Pe vremea lor aia era forma corecta. Acum, î din i folosesti doar la inceputul si sfarsitul cuvantului. Exceptie fac cuvintele reintors, reinceput, neintregit etc etc.