| cnmv a întrebat:

Vreau si eu detalii despre facultatea de medicina "Carol Davila" din Bucuresti(cat de grea este admiterea, in ce consta examenul, din ce clasa trebuie sa ma apuc sa invat)Mentionez ca sunt clasa a 10-a.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

O-hooo, ai venit la cine trebuielaughing sunt studenta in anul 4 la acea facultatebig grin

Am inceput sa invat serios biologie si chimie organica de la mijlocul clasei a 11-a.
Bibliografie se mai schimba la cativa ani, asa ca in a 11-a ar trebui sa treci putin pe la avizier la intrarea in facultate si sa te uiti ce manuale iti trebuie. Ti le cumperi si inveti de acolo. Poti invata singur sau sa faci meditatii - cum vrei tu, iar prin a 12-a ar fi indicat sa iti cumperi si cartile de grile sau sa le imprumuti de la altii, ca sa vezi cum arata grilele.

Dupa mijlocul lunii iulie se da un test grila alcatuit din 60 de grile de biologie, 40 de chimie. Testul tau e corectat pe loc de medici voluntari si ti se da punctajul. Daca iei cam peste 70, ajungi la buget, daca nu, la taxa. Depinde si de nivelul de pregatire al colegilor si de nivelul de dificultate al intrebarilor. Trebuie sa inveti bine cartile. Invata mai intai fiecare capitol in parte, noteaza-ti intrebarile si intreaba vreun profesor. Fa-ti desene, scheme, fa asocieri, incearca sa integrezi logic tot ce ai invatat.

Media din 9-12 nu va conta decat daca ajungi la limita, sunteti mai multi cu acelasi puntaj si trebuie sa aleaga cine ajunge la buget si cine la taxa.

4 răspunsuri:
| schlau a răspuns:

@DeeDee Ce inseamna buget si taza? Intreb pentru. ca si eu vreau sa dau acolo

| AoBo a răspuns:

Cam din clasa a 11-a ar trebui sa te apuci de invatat. Vei da examenul de admitere la biologie(11) si chimie(organica). Nu este atat de greu acest examen, dar trebuie sa inveti si sa fii serios.

| AoBo a răspuns:

Aa...si mai ai si fizica