| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu harta cu traseul parcurs de Vitoria Lipan, va rog mult. Multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Bicaz->Calugareni->Farcasa->Barca->Cruci->Vatra Dornei->Neagra->Sabasa->Suha. vrei sa spun ce s-a petrecut la otate? ok.
trece pe la bicaz, Calugareni, farcasa(aici da peste potcovarul Mos pricop si ii spune ca nechifor a trecut pe acolo ). la barca da peste un botez. cruci peste o nunta. vatra dornei afla ca targul de oi se afla aici si ca nechifor a cumparat 300 deoi dintre care 100 a vandut altor doi oieri : ilie cutui si calistrat bogza. la neagra afla ca au ajuns doar doi oieri. la sabasa isi regaseste cainele iar intre sabasa si suha isi da seama ca s-a petrecut crima. fundda?

| yyyyy a răspuns:

Aaaaaaa ce a spus Minnie este ca vitoria a fost la preot si dapa la manastire etc dar nu cred ca asta ai vrut tu ci calatoria pe care o are in cautarea sotului ei. ceea ce am dat eu este bine! si la ea e bine dar in fine. pa

| yyyyy a răspuns:

Si sa vezi ca scrie si Minnie ca primul popas il face la bicaz. e atunci incepe calatoria. si stiu ca nu'mi vei da mie funda pentru ca ea a scris mai mult dar nu conteaza

| yyyyy a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaaa! pai de exemplu harta se refera si la drumul parcurs.lasa

| Minnie_7097 a răspuns:

- dupa Boboteaza face primul drum la manastirea Bistrita pentru ca Sf. Ana sa-I lumineze mintea si sa-I arate calea pe care s-o urmeze;
- Vitoria si Gheorghita pleaca la Piatra unde au oprit la un han; acolo munteanca ii spune prefectului ca sotul ei plecase sa cumpere niste oi de la Dorna si nu s-a mai intors, desi trecusera 73 de zile. Prefectul o asigura ca o sa faca cercetari, dar trebuie sa faca o plangere (jalba);
- Pe 27 februarie o duce pe Minodora la manastirea Varaticului unde o sora de-a mamei era calugarita; casa o lasa pe mana parintelui Daniil;
- Vitoria este nevoita sa vanda niste chestii pentru a avea bani de drum;
- Primul popas il face la Bicaz la hanul luiDonea, apoi la Calugareni la casa lui David;
- Schimba banii "ca sa nu se simta ca are la ea";
- Ajungand la Farcosa, unde gazduiesc la Mos Pricop, fierarul, isi potcovesc caii si afla ca si Nechifor si-a potcovit acolo calul in drumul lui;
- La Borca intalnesc mai intai un botez unde trebuie sa participe, si sa faca daruri noului nascut, apoi intalnesc un grup de nuuntasi ca ii ameninta ca daca nu iau parte la nunta ii vor omora;
- Vitoria si Gheorghita ajung la Vatra Dornei si afla ca acolo Nechifor a cumparat 300 de oi si a vandut 100 altor doi ciobani, cu care a plecat mai departe spre Neagra;
- Vitoria isi da seama ca lui Nechifor i s-a intamplat ceva intre satul Sabasa si Suha;
- In satul Suha crasmasul Iorgu Vasiliu isi aduce aminte de trecerea unei turme de oi, dar cu doi ciobani, unul dintre ei era Calistrat Bogza, iar celalalt, dupa cum zicea nevasta crasmarului, il chema Ilie Cutui, locuitori din satul Doi Meri;
- Intr-un final, Vitoria, il gaseste pe Lupu, cainele lui Nechifor, intr-o gospodarie, iar cu ajutorul acestuia gaseste corpul neinsufletit al sotului ei, care care suferise o moarte oribila;
- La inmormantare sunt invitati cei doi criminali ai lui Nechifor, iar dupa ce Bogza se da in vileag, find influentat de intrebarile Vitoriei, Gheorghita il loveste cu baltagul si da drumul lui Lupu care-l musca de gat pe Bogza, acesta recunoscandu-si fapta inainte de a muri.

| Paraschiv_Claudiu_1996 a răspuns (pentru Minnie_7097):

De unde ai luat asta bai BULA

| timiHash a răspuns:

laughing esti in clasa a 8a nu?

| vladusx a răspuns:

Http://www.scribd.com/......sotului-ei aici gasesti harta si toate informatiile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harta! imagine!
nu am fost destul de explicita?straight face

| Bîrziloiu_Felicia_1973 a răspuns:

- dupa Boboteaza face primul drum la manastirea Bistrita pentru ca Sf. Ana sa-I lumineze mintea si sa-I arate calea pe care s-o urmeze;
- Vitoria si Gheorghita pleaca la Piatra unde au oprit la un han; acolo munteanca ii spune prefectului ca sotul ei plecase sa cumpere niste oi de la Dorna si nu s-a mai intors, desi trecusera 73 de zile. Prefectul o asigura ca o sa faca cercetari, dar trebuie sa faca o plangere (jalba);
- Pe 27 februarie o duce pe Minodora la manastirea Varaticului unde o sora de-a mamei era calugarita; casa o lasa pe mana parintelui Daniil;
- Vitoria este nevoita sa vanda niste chestii pentru a avea bani de drum;
- Primul popas il face la Bicaz la hanul luiDonea, apoi la Calugareni la casa lui David;
- Schimba banii "ca sa nu se simta ca are la ea";
- Ajungand la Farcosa, unde gazduiesc la Mos Pricop, fierarul, isi potcovesc caii si afla ca si Nechifor si-a potcovit acolo calul in drumul lui;
- La Borca intalnesc mai intai un botez unde trebuie sa participe, si sa faca daruri noului nascut, apoi intalnesc un grup de nuuntasi ca ii ameninta ca daca nu iau parte la nunta ii vor omora;
- Vitoria si Gheorghita ajung la Vatra Dornei si afla ca acolo Nechifor a cumparat 300 de oi si a vandut 100 altor doi ciobani, cu care a plecat mai departe spre Neagra;
- Vitoria isi da seama ca lui Nechifor i s-a intamplat ceva intre satul Sabasa si Suha;
- In satul Suha crasmasul Iorgu Vasiliu isi aduce aminte de trecerea unei turme de oi, dar cu doi ciobani, unul dintre ei era Calistrat Bogza, iar celalalt, dupa cum zicea nevasta crasmarului, il chema Ilie Cutui, locuitori din satul Doi Meri;
- Intr-un final, Vitoria, il gaseste pe Lupu, cainele lui Nechifor, intr-o gospodarie, iar cu ajutorul acestuia gaseste corpul neinsufletit al sotului ei, care care suferise o moarte oribila;
- La inmormantare sunt invitati cei doi criminali ai lui Nechifor, iar dupa ce Bogza se da in vileag, find influentat de intrebarile Vitoriei, Gheorghita il loveste cu baltagul si da drumul lui Lupu care-l musca de gat pe Bogza, acesta recunoscandu-si fapta inainte de a muri.

| andreiushuTau a răspuns:

Ti-o dau eu uite adresa mea de mail bargovandrei@yahoo.com
winking.