| izabela1234 a întrebat:

Vreau si eu rezumatul la "Gura Satului" de Ioan Slavici.

Răspuns Câştigător
| CristineCrissa a răspuns:

Gura satului este o nuvelă de Ioan Slavici. Încă de la începutul romanului, familia Martei, mai ales tatăl, este foarte afectată de gândul că satul ar putea gândi ceva urât sau greșit. Gura satului este prezentă și atunci când Marta dansează cu Toderica, la petrecere, și cu toții sunt convinși că între ei este ceva mai mult decât amiciție. Mihu, tatăl Martei, de asemenea, nu a fost de acord atunci când fiica lui a vrut să-și anuleze nuntă, pentru că s-a gândit ce s-ar fi putut vorbi despre familia sa. Nu dorea sub nicio formă să-și mărite fata cu miron, pentru că acesta era doar un simplu oier, pe când Toderica aparținea unei familii cu un potențial social mai ridicat. Pentru el era mai importantă gura satului decât fericirea propriei fiice. Nuvela se învârte în jurul dragostei și a căsătoriei dintre Marta și Miron. La sfârșit, după reîntoarcerea oierului în sat, acesta hotărăște să-i dezvăluie lui Mihu dragostea pentru Marta și să o ceară în căsătorie. Cu toții sunt convinși că Mihu nu va accepta și se va simți umilit din cauza oamenilor care se aflau la bâlci, a satului, însă el își da seamă cât au suferit atât el, cât și familia lui, și se hotărăște să nu se împotrivească dorinței Martei.

| ViRuScOOl a răspuns (pentru CristineCrissa):

Mult prea naspa

| Barsan_Alexandru_1990 a răspuns (pentru CristineCrissa):

Foarte bun raspunsul

6 răspunsuri:
| maria4343 a răspuns:

Fa-ti-l singur. (p.s.e de ioan slavici)

| izabela1234 explică (pentru maria4343):

Asa am zis si eu.Ioan Slavicitongue laughing

| ViRuScOOl a răspuns:

Gura satului este o nuvelă de Ioan Slavici. Încă de la începutul NUVELEI, familia Martei, mai ales tatăl, este foarte afectată de gândul că satul ar putea gândi ceva urât sau greșit. Gura satului este prezentă și atunci când Marta dansează cu Toderica, la petrecere, și cu toții sunt convinși că între ei este ceva mai mult decât amiciție. Mihu, tatăl Martei, de asemenea, nu a fost de acord atunci când fiica lui a vrut să-și anuleze nuntă, pentru că s-a gândit ce s-ar fi putut vorbi despre familia sa. Nu dorea sub nicio formă să-și mărite fata cu miron, pentru că acesta era doar un simplu oier, pe când Toderica aparținea unei familii cu un potențial social mai ridicat. Pentru el era mai importantă gura satului decât fericirea propriei fiice. Nuvela se învârte în jurul dragostei și a căsătoriei dintre Marta și Miron. La sfârșit, după reîntoarcerea oierului în sat, acesta hotărăște să-i dezvăluie lui Mihu dragostea pentru Marta și să o ceară în căsătorie. Cu toții sunt convinși că Mihu nu va accepta și se va simți umilit din cauza oamenilor care se aflau la bâlci, a satului, însă el își da seamă cât au suferit atât el, cât și familia lui, și se hotărăște să nu se împotrivească dorinței Martei.