| Anonimul12321 a întrebat:

Vreau si eu sa invat Java dar citind o carte,nu vreau sa folosesc foarte mult internetul sau aplicatiile,cartea sa fie ori in Romana ori in engleza si as prefera sa o pot comanda online, daca imi poate da cineva un site? Dau funda
(Apropo sa te invete programarile codurile si astea)

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Eu consider ca abordarea e complet gresita.

Citind o carte iti faci idee de ceva. Sa practici asta e mult mai dificil.

Exagerand usor...E ca si cand ai invata notele muzicale si incepi sa te simti mozart.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se vede din exprimare ca habar nu ai cu ce se mananca programarea. Nu asa inveti sa programezi, citind seara o carte de povesti. Pui mana si lucrezi cu tutoriale online la indemana

| flixbuster a răspuns:

Programarea nu se invata citind carti ci... programand.

Cartile iti dau niste notiuni de baza pe care trebuie sa le aplici practic. Chiar daca vei gasi o carte de Java in romana sunt sanse mari sa fie gata depasita la viteza cu care evolueaza tehnologia.

Cel mai bine cauti direct la Oracle pe site dupa resurse de invatat Java. Daca vrei sa faci ceva in domeniul acesta si inca nu stii engleza, invata mai intai (sau invata si) engleza. Limbajul Java are cuvintele cheie si ierarhiile de clase in engleza.

| IIIshaneIII a răspuns:

La mine a functionat, acum o seara sau doua ...sau noua...nu imi amintesc bine, am citit o carte si am invatat c++ si PHP, apoi. am citit biiblia si am uitat tot!